24 czerwca 2012

Jak rysować zarost i wąsy

WĄSY I ZAROST KROK PO KROKU


#1 Szkic - ogólny zarys

Ołówkiem [np. B] narysuj ogólny zarys, linię, która oddzieli zarośniętą część twarzy od tej wygolonej. Najlepiej, by obrys był troszkę mniejszy niż faktyczna linia odgradzająca te obszary, gdyż potem, dodając kreski, możemy zrobić za duży zarost. Nie chodzi o rysowanie jej krótkimi kreseczkami, tylko normalną, krzywą linią. Pamiętaj, by nie naciskać mocno! Należy zrobić to bardzo delikatnie. Kreska nie może być ciemniejsza niż odcień cieniowania twarzy.
  
Robert Pattinson
[zielona linia to linia, gdzie faktycznie kończy się zarost, czerwona to ta,
która powinna być narysowana na samym początku. Zawsze potem
można dodać parę włosków za czerwoną linią, by zarost dosięgnął zielonej].
 
#2 Rysowanie włosów
Pierwsze kreski postaw bezpośrednio pod nosem oraz wzdłuż linii szczęki. Wąsy rysuj od tych położonych najwyżej, kreski stawiaj za pomocą ruchów z góry na dół kartki. Brodę i całe owłosienie na szczękach, szczególnie przy linii policzków i brody rysuj odwrotnie, ruchami od dołu do góry, kolejne włosy rysuj w stronę dolnej wargi. Z kolei włosy wokół dolnej wargi rysuj tak, jak w przypadku tych pod nosem - ruchami z góry na dół. Rysuj "X", "V" i "Y" [wyjaśnienie pojęcia "iksów, fał i igreków" poniżej, w ogólnych poradach]. Zwracaj uwagę na kąt, pod jakim układają się włosy!

#3 Zagęszczanie i przerzedzanie włosów
Może się zdarzyć, że narysowałeś za mało włosów. Nic prostszego. Dorysuj gdzie nie gdzie kilka kresek, ale nie za dużo. W przypadku zbyt dużej liczby włosków posłuż się gumką chlebową. Dociskając ją do papieru, usuniesz niepożądane linie. Uwaga! Nie wymazuj tych niepotrzebnych kresek, jakbyś mazał coś z zeszytu, a jedynie dociskaj gumkę do miejsca, gdzie się znajdują. W razie, gdyby po tej czynności zostały białe plamy, rozmaż delikatnie palcem/chusteczką to miejsce lub pocieniuj twardszym ołówkiem, np. HB.

#4 Jasne włoski.
Bywa, że niektóre włosy w zaroście, wąsach są jaśniejsze, tak więc, gdy skoczysz już rysować ołówkiem wszystkie włoski, weź kawałek zwykłej gumki i "narysuj" nią białe kreski [szczegółowe informacje, jak to zrobić tutaj].


OGÓLNE PORADY

 • Do rysowania włosów w zaroście można używać różnej miękkości ołówków, ale nigdy nie twardszych niż B** i nigdy perfekcyjnie zatemperowanych. Często zarost rysuję ołówkiem 2B, którego grafit stracił nieco na ostrości.
 • Nie rysuj zarostu na białej kartce, zacznij go rysować, gdy skończysz cieniować okolice szczęki, policzków, nosa.
 • Wystrzegaj się rysowania włosów w zaroście za rzadko bądź za gęsto.
 • Zarost będzie bardziej realistyczny, jeżeli zamiast samych kresek przypominających literę "I" będziesz rysować też "X" i Y". Nie rysuj ich jednak za dużo, gdyż wówczas twarz nie będzie wyglądać na zarośniętą, a zszytą ;) Możesz też narysować włoski stykające się ze sobą końcami - jak litera "V".
 
Hugh Laurie | Jared Leto
 • Zwracaj uwagę na jasność i grubość włosków w zaroście: czy są grube i ciemne, a może jasne i cienkie. Do grubych włosów używaj miększych ołówków, np. 4B, 5B, mało zatemperowanych, a do cienkich, jasnych B, 2B, bardziej naostrzonych. Możesz też dodać kilka włosków za pomocą gumki chlebowej bądź zwykłej. Jak? -> klik.
 
Johnny Depp
 • Przeanalizuj ułożenie włosów we wąsach, szczególnie tych dłuższych. Podobnie jak włosy na głowie, są bardziej skupione cebulkami, a ich końcówki rozchodzą się w różnych kierunkach; jak również układają się pasmami. W żadnym wypadku nie jest tak, że każdy włos idzie w inną stronę.
 • Pamiętaj, że twarz ludzka nie jest płaska, tylko posiada liczne "pagórki", wgłębienia w zależności od indywidualnych cech fizycznych człowieka. Przyjrzyj się twarzy, którą rysujesz. Może osoba portretowana ma zapadnięte bądź pucułowate policzki? Wydatną brodę? To wszystko - te wybrzuszenia i wklęśnięcia - sprawia, że włoski w zaroście układają się na twarzy pod różnymi kątami. Przeanalizuj tę poradę na podstawie pomocniczych obrazków:
Kliknij na obrazki, by je powiększyć.
   
Jared Leto | Hugh Laurie
 • Oceń, czy zarost, który rysujesz, jest kilkudniowy, czy niczym broda u św. Mikołaja ;) W pierwszym wypadku będziesz miał za zadanie narysować krótkie linie, a w drugim czeka Cię bardziej skomplikowana praca [ponieważ im dłuższe włosy, tym bardziej skomplikowane są ich sploty, ułożenie. Długa prosta broda? Też należy zwrócić uwagę na ułożenie pasm]. Poniżej poskręcana broda na przykładzie portretu Villego Valo:
 
Ville Valo

[czerwonymi strzałkami oznaczone są kierunki układania się włosów,
a białą oznaczyłam błąd - brak choćby kilku włosów pod nosem]
 

** nie jest to bezwzględny zakaz, ponieważ wcale nie musisz trzymać się moich wskazówek, sądzę jednak, że twardsze ołówki nie nadają się do rysowania zarostu ;)


ŹLE NARYSOWANE ZAROSTY WRAZ Z OBJAŚNIENIEM BŁĘDÓW

 • Poniżej narysowany zarost jest za gęsty pod nosem, a za rzadki na brodzie. Ponadto granica pomiędzy linią zarostu a wygoloną twarzą jest zbyt wyraźna, rzucająca się w oczy. Wypadałoby narysować kilka drobnych kreseczek na pograniczu tych obszarów, by stworzyć łagodne "przejście". Brak też tutaj "iksów" i "igreków".


Anthony Kiedis • Wydawałoby się, że ta broda narysowana jest poprawnie, ponieważ widzimy "X", "V" i "Y". Nic bardziej mylnego. Żeby stworzyć w rzeczywistości, na [żywym] człowieku taką brodę, potrzeba by było najpierw zapuścić brodę bezpośrednio pod dolną wargą, poczekać, aż urośnie na kilka milimetrów, a potem w kolejne dni wygolić różne odpowiednie partie szczęki... co jest nienaturalne, sztuczne, niemożliwe! Na poniższym rysunku pogranicza pomiędzy zarostem a gładką twarzą są zbyt mocne, kreski niemalże wszędzie są zbyt intensywnie zaznaczone.
 
Tomo Milicevic

 • Tutaj z kolei zarost jest zbyt idealny. Kreseczki są niemal równoległe, co jest niemożliwe w rzeczywistości, jak również narysowane za rzadko. Gdzie "X", "V" i "Y"?
 
Shannon Leto


Podobnie jest tu, za rzadkie i za równoległe kreski, nie ma "iksów" i "igreków"...

 


Michael C. Hall

...i tu:
 
Ian Somerhalder

 • Za chaotyczna broda: przy takiej długości włosów powinno być ich więcej i powinny układać się bardziej "grzecznie".
Jared Leto

 • Włosy w poniżej przedstawionych brodach są za długie. Włosów powinno być więcej, ale krótsze. Tutaj po prostu rysowałam długie linie, by wypełnić obszar, gdzie miała być broda, co było błędem.

Johnny Depp

   


Chad Kroeger


27 komentarzy :

 1. Super, bardzo mi się to przyda, szczególnie przy rysowaniu Filiego ;)
  Bardzo przydatny i dobrze zrobiony blog^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wielkie :) Też podzielam fascynację "Hobbitem" :) Powodzenia z Filim!

   Usuń
 2. dzięki super blog , dużo się nauczę a potem poprawie moje rysunki :) zapraszam : mamkukuprzezkolorowewlosy.blogujaca.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak rysować w przypadku, gdy na zdjęciu nie widać każdego włosa wyraźnie w zaroście (i brwiach też) jak np. tu: http://nimrodel5.w.interia.pl/fareo.jpg ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdjęcie jest po prostu niewyraźne, więc zdałabym się na swoją intuicję i rysowała wedle opisanych przeze mnie wskazówek :)

   Usuń
  2. Dzięki :)

   Usuń
  3. Dzięki :)

   Usuń
 4. Mogłabyś dodać mini poradnik "Jak rysować usta"? Zawsze mam z tym problem i większość portretów zepsuję własnie ustami. Raz wyjdą za kanciaste,raz jak po botoksie a czasem bez wyrazu... Twoje tutoriale są bardzo przydatne jednak brakuje mi właśnie jakiegoś nt. rysowania ust. :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że moje porady są dla Ciebie pomocne :)
  Tworzę taki tutorial, ale proszę o cierpliwość, obecnie na głowie mam kończenie pracy magisterskiej ;)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym narysować aktora,który ma zarost na zdjęciu widoczny,ale wygolony. Nie wiem,co zrobić,bo włoski są ledwo widoczne. Nie wiem jak mam to narysować-wygolony zaros. Czy mają to być kropeczki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rysuj, to co widzisz: jeśli przyjrzysz się zdjęciu, to zobaczysz właśnie kropeczki ;)

   Usuń
  2. http://myjourneywithdepression.wordpress.com/film-television/actors/david-tennant/ Chodzi mi o 5 zdjęcie. On ma właśnie taką ogoloną brodę tam. Kropeczki(jak mówisz) to jakim ołówkiem najlepiej zrobić?(Mam zestaw 12 ołõwków Creatacolor).

   Usuń
 7. Niech Bóg Cię błogosławi za ten blog :D rysuję od dziecka od paru miesięcy bardziej poważnie, niby wszystko idzie super, a czytając Twój blog zobaczyłam jak banalne błędy robię. Poprawiam je i dzięki Twoim radą moje rysunki są teraz genialne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszy mnie to i dziękuję za pochlebne słowa ♥ :)

   Usuń
 8. A jak narysować taki oto zarost: http://nimrodel5.w.interii.pl/zarost.jpg - chodzi mi konkretnie o boki, bo widać na policzkach malutkie kłaczki, mniej widoczne, ale jednak, coś tam pobłyskuje pod wpływem lampy błyskowej, coś się wyróżnia, no i troszkę na szyi... nie wiem, jak się do tego zabrać.
  Z góry dziękuję :). Kocham tak w ogóle tego bloga i jestem fanką Twojego wielkiego talentu. I dziękuję, że dzielisz się swoją wiedzą :). Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za to, że prowadzisz tego bloga i dzielisz się swoją wiedzą :). Twoje rysunki są piękne :). Aktualnie to jedyny czytany przeze mnie blog i oglądana galeria :D.
  Mam pytanko- jak narysować taki zarost jak na zdjęciu, gdzie jakieś tam kłaki widzę na szyi i przy policzkach, już niewyraźne, coś tam błyska w aparacie, jakieś plamki widać- własciwie, nie wiadomo, jak to oddać:
  http://nimrodel5.w.interii.pl/zarost.jpg
  Dziękuję i pozdrawiam :)
  Ligia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie za pochlebny komentarz :) Niezmiernie miło mi, że tak bardzo podobają Ci się moje prace i blog!
   Jednakże zauważyłam, że chyba nie bierzesz sobie do serca moich porad, przynajmniej niektórych :( Pamiętam Twoje poprzednie pytania - często wybierasz zdjęcia, które nie nadają się do rysowania, ponieważ są niewyraźne, co utrudnia odwzorowywanie szczegółów. A jeśli już decydujesz się na złej jakości zdjęcie, musisz zdać się na swoje doświadczenie, wyczucie. Narysować to, co widzisz, instynktownie. Zresztą odwzorowanie zarostu nie jest tak istotne, bo ono nie świadczy o podobieństwie portretowanej osoby - o czym też pisałam na blogu :)

   Jeszcze raz proszę, przeczytaj tę notkę oraz , a również tę powyżej.

   Pozdrawiam i życzę powodzenia w rysowaniu!

   Usuń
 10. Aaa, dzięki, właśnie rysuję Thorina i przeżywam katusze siedząc nad jego brodą!:)
  Świetny blog, na pewno będę wpadać częściej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam więc częściej! :) Cieszę się, że notka Ci się przyda. Też planuję wkrótce narysować Thorina ^^

   Usuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny blog, porady dokładnie objaśnione krok po kroku. Sama zaczynam moją przygodę z rysowaniem, a twój blog bardzo mi w tym pomaga. :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzięki bardzo przydatne. Po raz pierwszy rysuje faceta a ja po prostu kocham zarost więc nie narysuje bez zarostu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uwielbiam zarost u mężczyzn ^^ Fajnie, że moje porady przydadzą Ci się do narysowania go :D

   Usuń
  2. Jak dokończę ten rysunek. ;p

   Usuń
 14. Próbuję, ale nadal nie ogarniam. :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...