9 lipca 2012

Jak "narysować" makijaż

MAKIJAŻ OCZU


Swojego czasu przeglądając zdjęcia Olivii Wilde, natrafiłam na fotografię, na której aktorka ta nie ma makijażu. Oczy Olivii zazwyczaj podkreślone są za pomocą eyelinera, więc było ciekawie natrafić na jej twarz bez make-upu. Postanowiłam wykorzystać tę fotografię w moim tutorialu, który podzieliłam na kilka etapów.

Na poniższym rysunku widać "zwykłe", naturalne rzęsy. Wyglądają na niepomalowane mascarą.

Jeśli chcesz narysować naturalne rzęsy: użyj ołówka 2B. Narysuj ich mniej, niech będą trochę krótsze, niż są na oryginalnym zdjęciu [w przypadku, gdy korzystasz ze zdjęcia].


Oko bez makijażu#1 Tuszowanie rzęs.

Niestety nie wszystkie kobiety mogą się pochwalić naturalnymi, ciemnymi, gęstymi i długimi rzęsami, dlatego też nieodzowną częścią ich porannej toalety jest tuszowanie rzęs mascarą. Pogrubia i wydłuża ona rzęsy, dzięki czemu oko wygląda atrakcyjniej. Ten sam trik da się zastosować na oczach rysunkowych :)


Jeśli dopiero co dorysowujesz rzęsy wokół oka: najpierw delikatnie narysuj kilka rzęs w postaci szkicu ukazującego mniej więcej rozmieszczenie rzęs, tak, jak ja zrobiłam to tutaj:

 

Potem przystąp do cieniowania oka, jego okolic itd. Kiedy obszar powieki będzie już wycieniowany, weź zatemperowany ołówek 4B lub 5B, i narysuj nim ciemniejsze kreski na tych "szkicowych", "początkowych" rzęsach. Dodaj kilka od siebie, ale nie przesadź. Porównaj z fotografią. Potem dosyć tępym ołówkiem [też 4B lub 5B] pocieniuj trochę obszar wokół każdej rzęsy. Sprawi, że będzie ona wyglądała naturalniej, nie będzie sztuczną kreską, a w miarę realistycznie wyglądającą rzęsą. Takie delikatnie pocieniowanie da też wrażenie, że rzęsa rzuca cień na powiekę.
Jeśli poprawiasz narysowane wcześniej rzęsy*:  narysuj nowe kreski na tych narysowanych już kreskach [rzęsach] przy pomocy miękkiego ołówka, jak 5B, albo 6B. Możliwe, że grafit będzie trzeba mocniej docisnąć do kartki. Potem pocieniuj delikatnie okolice każdej rzęsy niezastruganym ołówkiem 4B lub 5B.

* Czyli gdybyś miał/a gotowy już rysunek oka [jak pierwszy w tej notce] i poprawiał/a go tak, by rzęsy wyglądały na przeciągnięte mascarą.


Tak prezentuje się oko z pomalowanymi rzęsami :) Celowo trochę przesadziłam z czarnym odcieniem rzęs, by pokazać różnicę pomiędzy okiem bez makijażu, a takim z makijażem.

Oko z pomalowanymi mascarą rzęsami#2 Rysowanie kresek eyelinerem.
To nic trudnego. Ołówek 4B/5B w łapę i do dzieła! Najpierw przy samym brzegu powieki narysuj kreskę biegnącą od zewnętrznego kącika oka do prawie samego końca kącika wewnętrznego. Potem cieniuj dalej, oddalając się coraz bardziej od tej krawędzi. Żeby kreska wyglądała naturalnie, powinna być grubsza przy zewnętrznym kąciku oka, a zwężać się w stronę wewnętrznego, o tak:
Oko z pomalowanymi tuszem rzęsami i eyelinerem na powiece

Jeśli przeciągniesz kreskę dalej, poza zewnętrzny kącik oka, uda Ci się uzyskać makijaż a la Kleopatra ;)


#3 Delikatny makijaż z cieniem na powiece
Kolejny prosty etap. Najlepiej użyć do tego ołówka, który nada odcień o ton ciemniejszego, niż odcień skóry - tzn. bardziej miękkiego :D Uniwersalnym ołówkiem w tym przypadku może być 2B. Wycieniuj zaznaczony na obrazku pomocniczym obszar. Być może powinieneś/powinnaś zrobić to kilkukrotnie - sam/a oceń :)

 
Rezultat:
  

Następnie pocieniuj nieco obszar nad tą linią, która jest górną krawędzią powieki. Sprawi to, że narysowany makijaż będzie wyglądał naturalnie, a nie jak gdyby nagle się urywał.

  

Na koniec pocieniuj całość niezatemperowanym ołówkiem F, aby wygładzić cieniowanie.


#4 Mocny makijaż typu "smoky eye".

Do tego typu rysunkowego makijażu potrzebne są miękkie ołówki. 3B, 4B i 5B w zupełności wystarczy. Nie zapomnij też o twardszym ołówku do wygładzenia rysunku na koniec [mój wybór: F]. Najpierw ołówkiem 5B pocieniuj kreskę, która jest linią powieki niezbyt zatemperowanym ołówkiem 5B. Powtórz tę czynność przy linii rzęs [na rysunku pomocniczym tego nie widać, ponieważ wcześniej narysowałam w tym miejscu grubszą kreskę imitującą makijaż eyelinerem ;)]. Następnie wycieniuj ołówkiem 4B obszary powieki przy wewnętrznym i zewnętrznym kąciku oka. Środka górnej powieki nie cieniuj zbyt mocno, zrób to delikatnie ołówkiem 3B.

  

Później przystąp do cieniowania obszaru ponad linią powieki. Ołówkiem 4B cieniuj od tej kreski, posuwając się dalej w kierunku zewnętrznego końca brwi. Zastosuj technikę elips/cyrkulizmu [więcej o niej tu: Jak cieniować i jak nie cieniować]. Mocniej zaznacz linię powieki za pomocą ołówka 5B.

 


Kiedy odpowiednio wycieniujesz górną powiekę i przestrzeń pomiędzy okiem a brwią [odpowiednio = tak ciemno, jak uznasz za stosowne], zajmij się obszarem pod okiem. Obszar bezpośrednio przy linii dolnych rzęs wycieniuj ołówkiem 5B, tak, jak na poniższym rysunku. Dodaj trochę cienia przy krawędzi wewnętrznego kącika oka.

 


Potem nie przerywając cieniowania, posuwaj się w dół. "Połącz" w zewnętrznym kąciku oka cieniowanie górnej powieki z dolną, by z ciemnej plamy, która jest tu makijażem, utworzył się nieco niekształtny trójkąt. Wprowadź poprawki, jeszcze raz przyciemnij całość delikatnie ołówkiem 4B i wygładź cieniowanie ołówkiem F.

 
Oko z mocnym makijażem typu "smoky eye"


Gotowe! :)
MAKIJAŻ UST


"Niepomalowane"  błyszczykiem bądź szminką rysunkowe usta są w całości jasnoszare, widać na nich naturalne kreski/przecięcia. Zupełnie jak na poniższym obrazku [tym razem nie posługiwałam się żadnym zdjęciem do tego wykonania tego rysunku; użyłam ołówka F i 2B]:

 
Usta bez szminki/błyszczyka

#1 Usta pomalowane błyszczykiem.

Za "pomalowaniem" rysunkowych ust błyszczykiem nie kryje się żadna wielka filozofia ;) Wystarczy sama gumka chlebowa, ewentualnie zwykła. Jeśli skorzystasz ze zwykłej gumki, oderwij jej kawałek tak, by jedna z krawędzi była ostra [tak jak jest to pokazane na zdjęciach w poście Jak narysować pojedyncze, białe włoski [np. na włosach na głowie, brodzie, wąsach]?]. Jeśli zaś użyjesz chlebowej, uformuj ją w ten sposób:

  

Następnie, tak jakbyś używał ołówka, "narysuj" gumką kilka pionowych kresek. Zważ na to, z której strony pada oświetlenie na zdjęciu. Jeśli z lewej, narysuj kreski z lewej strony, jeśli z prawej, to odwrotnie. Możesz też "podociskać" gumką środek wargi, by dodać więcej blasku. Oprócz takich kresek, warto zrobić też jedną większą plamę.


  

Jeśli rysujesz ze zdjęcia, oczywiście sugeruj się kreskami/plamami, które widzisz na tej fotce. Tak jak widziałam, tak narysowałam ostatnio usta Olivii Wilde:#2 Usta pomalowane ciemną matową szminką.

Jeśli chcesz narysować usta, które wyglądałyby jak pomalowane matową szminką, użyj najpierw ołówka F, by nim wycieniować pierwszą warstwę, potem kolejną warstwę pocieniuj ołówkiem 3B lub 4B. Pamiętaj, żeby środek dolnej wargi zostawić nieco jaśniejszy, dzięki temu usta nie będą wyglądały na płaskie i sztuczne.

  


#3 Usta pomalowane szminką i błyszczykiem / ciemnym błyszczykiem.

Postępuj tak, jak w #2, a potem jak w #1.

  


Na koniec jeszcze kilka rad...

 • Mężczyznom, mimo iż nie używają błyszczyków ani szminek [a przynajmniej większość panów ;)], usta również trochę się "świecą". Gdy cieniujesz męskie usta, także dodaj trochę kresek i plam przez wymazywanie gumką, ale nie zrób tak białych, jak u kobiety z ustami pociągniętymi błyszczykiem.
 • Żeby dodać powiekom trochę perlistego blasku, wymaż gumką kilka kropeczek, bądź - w jeszcze prostszy sposób - narysuj te kropeczki za pomocą korektora lub białego żelopisu. Narysuj je raczej skumulowane przy sobie w najjaśniejszym miejscu cieniowania [zazwyczaj na środku górnej powieki], aniżeli rozproszone po całej powiece.


  


 • Eksperymentuj z kolorami! Żeby Twój portret był bardziej ciekawy, możesz narysować kolorowe usta lub powieki. Oczywiście wówczas ta instrukcja nie będzie Ci do niczego potrzebna, ale to tylko taka mała sugestia i zachęta do urozmaicenia swojej twórczości :)


24 komentarze :

 1. dobre porady, szkoda że wcześniej nie znalazłam tego bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podpowiedzi są bardzo dokładnie objaśnione, pokazane, blog wart uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny blog!! :) naprawdę jestem pod wielkim wrażeniem:D Dla mnie jesteś mistrzynią!:) :P:P:P

  OdpowiedzUsuń
 4. Po prostu świetne... Nigdy nie mogłam wybrać odpowiedniego ołówka, ale dzięki Twoim radom już mogę :)
  Dzięki, naprawdę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. ej słuchaj a twoim zdaniem czym najlepiej rysować plamki w oku ?

  OdpowiedzUsuń
 6. cześć bardzo fajnie rysujesz, jestem pod wrażeniem:) jesteś smoukiem?:)

  OdpowiedzUsuń
 7. A jak rysować rajstopy u postaci kobiecych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. rysując malusieńką ukośną krateczkę :)

   Usuń
 8. Hej!
  Jestem pod wrażeniem!
  Ładnie rysujesz!
  Takie blogi jak twój bardzo pomagają :D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ^^ Cieszę się, że uważasz mój blog za pomocny!

   Usuń
 9. Hej! Pięknie malujesz! Mam takie pytanko.. Czy w zwykłym sklepie papierniczym można kupić blender do kredek? Bo u mnie nie ma sklepu papierniczego i nie chce, żeby dziwnie to wyszło... Bo tym w sklepie mogę kupić wszystkie rodzaje ołówków i specjalne szkicowniki artystyczne.
  Miłego dnia! ^.^ Weronika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wielkie :) Być może w dobrze zaopatrzonych sklepach papierniczych byłby blender, ale nie wiem, bo swoje kupowałam tylko w plastycznych. Ale zapytać nie zaszkodzi, przecież nic nie wyjdzie dziwnie ^^
   Dziękuję, wzajemnie!

   Usuń
 10. Hej Ilojeen może podpowiedź jak rysować rajstopy, bodystockingi- tam jest masa faktur i cieni! To trudne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam notkę o cieniowaniu - gwarantuję, że to wystarczy :) a wzorki należy rysować tak, jak się widzi, najlepiej po tym, jak się wycieniuje już dany obszar :)

   Usuń
 11. Mam pytanko: A jeśli nie dysponuje się tyloma rodzajami ołówków? W tym momencie posiadam jeden: 2B. Jestem początkująca. Rysuję od niecałego miesiąca. Nie potrafię jeszcze rysować realistycznie, choć powiem, że najlepiej mi wychodzą oczy i usta. Mam niecałe 12 lat, więc proszę, nie dziw się, że zadaję takie głupie pytania. xd
  Zamierzam narysować kobietę niemalże odwróconą tyłem, ale jednak powinno jeszcze widać np. usta czy nos. Jeśli chodzi o włosy: zwykły kucyk. Niski; mniej więcej w połowie głowy.
  Dziś znalazłam tego poszukując właśnie porad jak narysować kobietę z opisu powyżej. Jest tu sporo pożytecznych rzeczy. Tak na marginesie; masz talent!
  Przepraszam, że tak się rozpisałam, ale jestem zafascynowana sztuką rysowania.
  Pozdrawiam
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zadajesz głupich pytań :) Wypadałoby jednak, byś zaopatrzyła się w kilka miękkości, np. B, 4B, 6B. Dzięki nim uda Ci się stworzyć bardziej realistyczny rysunek poprzez zróżnicowanie walorów. Uda Ci się narysować zarówno jasne, jak i ciemne elementy portretu.
   Dziękuję za miłe słowa! ♥ Nie przepraszaj za to, że się rozpisałaś :) Życzę powodzenia!

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź! Właśnie teraz dręczę się nad ustami (zdziwionymi). Masz jakieś rady? Będę bardzo wdzięczna.
   Pozdrawiam
   ~Ola

   Usuń
  3. Jest dokładnie taki post na blogu, linka znajdziesz po prawej stronie w kategorii tutoriale :) Pozdrawiam C:

   Usuń
 12. Świetny blog, Fantastyczne porady, gratulację dla autorki, można się dużo dowiedzieć. Dwie najlepsze metody aby pięknie rysować to szukanie wskazówek takie jak te i trening, duzo rysować :) zapraszam również na mój fanpage https://www.facebook.com/PaulinaSalaga/?fref=ts, Pozdrawiam Paulina

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...