23 lipca 2012

PRZYDATNE PRZYBORY: Guma maskująca [lateks, płyn]


Guma maskująca, inaczej płyn lub lateks maskujący, to płyn na bazie amoniaku i lateksu, który ułatwia życie osobom malującym akwarelami. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie wielu różnych wzorów, bez konieczności mozolnych prób omijania obszarów, których nie chce się zamalować.

Firma: Idea Medium

Cena za 125ml: do 18zł [w krakowskim Tuluzie: 16,30zł].


Kilka ważnych uwag: 
 • nie używaj gumy maskującej na mokrym papierze, tylko i wyłącznie na suchym, niezabrudzonym
 • nie pozwól, by płyn pozostał na papierze przez wiele godzin. Najlepiej usunąć go w krótkim odstępie czasu od momentu wyschnięcia [które trwa minutę, dwie...]
 • nie nakładaj gumy na zamalowaną akwarelą powierzchnię - potem razem z nią usuniesz farbę i zrujnujesz swój malunek
 • używaj starego, taniego pędzla - lateks osiada na jego włoskach, niszcząc go trwale. Wskazówki, jak wydłużyć żywot pędzla, znajdują się w dalszej części posta.
 • nie wąchaj tego płynu, jeśli nie chcesz stracić nosa :D

Jak używać?

#1 Najpierw dla ułatwienia naszkicuj ołówkiem obszary, które chcesz zamalować gumą [czyli te, których nie chcesz na razie pokryć farbą].
 #2 Obtocz wilgotny pędzel w mydle [to ochroni nieco jego włosie przed niszczącym działaniem lateksu], po czym zamocz jego czubek w gumie. 

Nie zwlekaj, od razu połóż warstwę gumy na papierze. Po tym, jak skończysz używać gumę, natychmiast zamknij pojemnik [by amoniak nie wietrzał] i umyj dokładnie pędzel za pomocą wody i odsącz jej nadmiar np. w kawałku ręcznika papierowego.


 #3 Pozwól gumie na wyschnięcie. Zajmie to maksymalnie kilka minut.


#4 Nałóż akwarelę tam, gdzie chcesz :)  Nie omijaj miejsc pokrytych płynem maskującym. Możesz spokojnie po nim malować, nie przyjmie on barwnika.
  

#5 Kiedy farba wyschnie, opuszką palca delikatnie pocierając, usuń gumę. O tak:


 Efekt końcowy:
 

Przy nieco lepszym niż mój stary i podniszczony pędzlu i większych wzorkach rezultat byłby ładniejszy. Poza tym, zawsze można uzyskanym wzorom nadać lepszy kształt, obmalowując je wokół cienkim pędzelkiem, poprawiając krawędzie. Po drobnych poprawkach mój malunek wygląda tak:Przykłady użycia:
 • w portretach akwarelowych możesz użyć gumy do "namalowania" odbicia światła w oczach. Dzięki temu możesz łatwo i szybko zamalować czarną farbą źrenicę, bez konieczności domalowywania później białych punkcików
 • przy malowaniu tła wszelkiego rodzaju: najpierw zabezpieczasz elementy malunku z pierwszego planu płynem, a w tym czasie malujesz tło, bez problemu przejeżdżając pędzlem po "zalateksowanej" powierzchni. Potem usuwasz gumę i malujesz resztę
 • malując morze, pokryj gumą te miejsca, w których morze jest spienione, potem pomaluj fale, następnie usuń lateks... i voila! W podobny sposób możesz otrzymać ośnieżone wierzchołki gór albo niebo pełne białych, kłębiastych chmur.
 • do namalowania nici, pajęczej sieci, padającego śniegu... :)8 komentarzy :

 1. Fajny post!:-) nie wiedziałam, że coś takiego istnieje:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podoba! Dziękuję za reklamę na Facebooku :)

   Usuń
 2. czy guma maskująca ma swoją określoną datę ważności,czy może wyschnąć ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie nie wyschnie, ale może się zagęścić. Żeby ją przywrócić do naturalnego stanu, wystarczy albo porządnie wstrząsnąć słoiczkiem, albo dodać rozpuszczonego w wodzie amoniaku [który wchodzi w skład gumy] :)

   Usuń
 3. Ale świetna alternatywa dla mojej 'taśmy klejącej' używanej w tym samym celu :o
  Zacznę się rozglądć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że dzięki mojemu postowi dowiedziałaś się czegoś nowego ^^ Tylko nie wąchaj! :D

   Usuń
 4. Do nakładania nadają się pędzle silikonowe (takie pałeczki raczej),oraz stalówki do wyboru różne końcówki i nie ma kłopotu z niszczeniem włosia.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pędzlami silikonowymi [tzw. shaperami] fajny pomysł! :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...