16 lipca 2015

Barwione ołówki wodorozpuszczalne Derwent Graphitint


Dziś chciałabym zaprezentować kolejny produkt z asortymentu firmy Derwent: serię wodorozpuszczalnych ołówków barwionych Graphitint. Termin ołówków wodorozpuszczalnych nie powinien być Wam obcy, ponieważ w zeszłym roku testowałam takie przybory [Graphitone i Watersoluble Sketching] i odkryłam, że stanowią fajny przybór dobrze komplementujący akwarele oraz tusz. Podobnie ma się rzecz z ołówkami Graphitint :)

DERWENT GRAPHITINT
Seria Graphitint to ołówki, których grafit jest nie tylko wodorozmywalny, ale i napigmentowany kolorem! To unikalne połączenie grafitu i koloru sprawia, że ołówki te doskonale pasują do wielu technik: tradycyjnych ołówków, kredek akwarelowych, akwarel, tuszu oraz gwaszu. Właściwościami oraz miękkością grafitu przypominają ołówek wodorozpuszczalny Watersoluble Sketching 4B: podobnie jak on zawierają wysokiej jakości glinę, dzięki której można je rozmyć i uzyskać efekt akwareli [sposobu osiągnięcia akwarelowego efektu opisałam tutaj]. Jednak w przeciwieństwie do ołówka Watersoluble Sketching, użyte na sucho, nie błyszczą się, jak tradycyjny grafit, a pozostawiają kolorowe kreski z malutką domieszką grafitu, prawie jak najzwyklejsze kredki.


Seria Graphitint posiada typowy dla produktów firmy Derwent desing: kolorowy trzon [tutaj elegancki srebrny] wieńczy paseczek [również srebrny] oraz końcówka w kolorze wkładu [choć jedna czy dwie końcówki są zdecydowanie za jasne w stosunku do koloru rysika, ale to może tylko taka przypadłość w moim zestawie]. Na oprawce znajduje się nazwa marki, seria przyborów, kraj produkcji, numer oraz nazwa koloru, a także obrazek przedstawiający pędzel, co ma od razu uświadomić korzystającego, że ma do czynienia z wodorozmywalnym ołówkiem. To ołówki o okrągłym przekroju o średnicy 8mm z rdzeniem o średnicy 4mm. Są lekkie i wygodne w trzymaniu.

Rdzeń jest umiarkowanie miękki - nieco twardszy niż kredki Koh-I-Noor Polycolor czy Derwent Coloursoft, a jeszcze bardziej twardy od kredek Derwent Drawing czy Koh-I-Noor Mondeluz. Rysuje mniej więcej jak ołówek 4B lub 5B, ale narysowane kreski nie są przez to blade, wręcz przeciwnie. Nie jest łamliwy, można zastrugać go do spiczastej końcówki, również drewienko otulające rdzeń nie pęka w czasie strugania. Ołówki Graphitint dobrze się ze sobą mieszają, można swobodnie nakładać jeden kolor na drugi. Rozmyte wodą, sąsiadujące ze sobą kolory w miarę łatwo się ze sobą łączą. Dobrze rysują i na gładkim, i na fakturowanym papierze.
Paleta barw obejmuje 24 kolory, które, podobnie jak kredki Derwent Drawing, odróżniają się od tradycyjnej, popularnej gamy żywych odcieni. Seria Graphitint użyta na sucho to kolory przygaszone, naturalne [w sensie występowania takich kolorów w naturze]. Mamy do dyspozycji różne odcienie brązów, bardziej ziemistych lub podchodzących pod rudości, kilka szarości, jest też kolor fioletowy, morski, kolor wpadający w eozynę, szarawa zieleń, modry... Nie uświadczymy jednak koloru pomarańczowego, żółtego lub czerwonego. A szkoda, bo kolory te występują w naturze i w odcieniu niskonasyconym stanowiłyby dobre uzupełnienie gamy barw. Jednak rozmyte wodą pomocą wilgotnego pędzelka, kolory nabierają intensywności, siły! Wciąż pozostają stonowane, naturalne, ale jakby bardziej żywe. Zielenie wówczas kojarzą mi się z takim soczystym, prawdziwie zielonym kolorem roślinności, brązy z prawdziwym drewnem, a odcienie niebieskiego kojarzą mi się z kolei z górskimi potokami :)


Ta paleta barw może dla niektórych wydawać się być nudna, ale... jak dla mnie to bardzo dobrze! Jak wspominałam, seria Graphitint ma nietypową gamę odcieni. Podczas gdy zdecydowana większość kompletów kredek i innych przyborów z kolorowym pigmentem w rdzeniu to kolory żywe, radosne, nawet nieco sztuczne, te ołówki mają kolory nie tyle co wyblakłe, a po prostu stonowane. Nie każdej tematyce pracy pasuje żywa kolorystyka - np. melancholijnemu, smutnemu portretowi, pracy przedstawiającej deszczowy dzień, ponury cmentarz lub zamczysko.


 


Wzornik kolorów Derwenta wydaje mi się nieco nieadekwatny, dlatego poniżej prezentuję własny. W okienku na lewo kolory na sucho, na prawo rozmyte wodą.
Jeden z moich ulubionych kolorów z serii Graphitint to Port. Ma bardzo ładny odcień ciemnego różu, który idealnie nadał się do namalowania wnętrza uszka, noska i łapek wiewiórki. Inny róż mógłby wyglądać mniej naturalnie. Ten kolor świetnie spasuje właśnie do namalowania łapek, nosków, języków zwierząt.Do gustu przypadły mi też wyjątkowo kolory Dark Indigo i Ocean Blue. Dzięki nim namalowane jeziora, rzeki, oceany, nabiorą fajnej głębi. Nie jestem do końca zadowolona z koloru Midnight Black. Black to może jest, ale na pewno nie midnight. Uwielbiam głęboką czerń, a ta z zestawu Graphitint przypomina raczej wyblakłą czerń. Z drugiej strony może to być też zaleta, bowiem przez to lepiej komponuje się z tymi niskonasyconymi odcieniami.
Wszystkie kolory posiadają w sobie domieszkę grafitu, za wyjątkiem koloru białego. Kolor ten również jest rozmywalny za pomocą wody. Ładnie wygląda na czarnym papierze [lub innym, barwionym], nadaje się też do rozjaśniania pozostałych kolorów z palety.

Ołówki te cechują się wysoką światłotrwałością [większość kolorów posiada oznaczenie 7 i 8 w skali 1-8], choć 3 kolory [Port, Juniper i Aubergine] niestety wykazują o połowę mniejszą odporność na działanie światła [3-4]. Jednak ogólnie, prace wykonane serią Graphitint powinny długo zachować oryginalny wygląd bez blaknięcia kolorów, szczególnie, jeśli rysuje się w szkicownikach lub przechowuje prace np. w segregatorze albo teczce.
 


W trakcie tworzenia prac odkryłam, że  jeśli zbyt mocno dociśnie się ołówek do papieru, może się nie rozmyć w 100%! Jednak tak samo dzieje się z niektórymi kredkami akwarelowymi.

Ciemniejsza plama po środku pozostała po mocno dociśniętym ołówku
Ponadto odradzam też rysowanie ołówkami Graphitint na zasadzie "mokre na mokre" - niestety wówczas rysuje jakby sam grafit [na szaro], nie widać koloru. To minus, bo np. rysowanie kredkami akwarelowymi po nawilżonym papierze daje fajne efekty. Należy odczekać, aż papier wyschnie, by móc nakładać warstwę tym ołówkiem.

Nie ma jednak się co martwić, bo pozostają 2 alternatywy: albo rysowanie na sucho, a następnie rozmywanie, albo "zbieranie" grafitu bezpośrednio z wkładu. Pierwsza metoda daje fajny, intensywny kolor, ale niestety trudno jest uzyskać jednolite rozmycie. Może to kwestia papieru? Niestety nie miałam możliwości przetestować tego na papierze akwarelowym innej firmy, niż Canson.


Ponowne zarysowanie wypełnianego obszaru na sucho minimalizuje jednak ten nieciekawy efekt.

 

Druga metoda jest efektowniejsza, daje przyjemny, ale bardziej transparentny rezultat. W zależności od ilości dodanej wody, można wykonać dosyć przezroczyste, bardzo subtelne plamy lub dobrze kryjące przy małej ilości wody i dużej ilości kolorowego pigmentu.
Gama efektów możliwych do osiągnięcia jest całkiem przyzwoita :)
Kolory delikatnie pocieniowane na sucho prawie całkowicie dają się wymazać, a po kolorach ciemniejszych pozostają ślady, czyli tak samo, jak to jest w przypadku kredek.  Plam uzyskanych już po rozmyciu wodą nie da się wymazać.

Ołówek Graphitint użyty na sucho: od lewej mocny docisk ołówka do papieru,
średni oraz lekki. Dolna połowa została wymazana. Jak widać, przy najmocniejszym
docisku wciąż zostają ślady po ołówku, przy najlżejszym ołówek prawie całkiem
się wymazuje.
Do jakiej tematyki prac nadają się te ołówki? Ze względu na naturalną paletę barw, przede wszystkim do przedstawienia przyrody. Leśne widoczki, pejzaże w łąką w tle, góry, fajnie sprawdzą się przy namalowaniu zwierzątek o brązowej lub szarej sierści lub piórach, martwej natury [szczególnie do metalowych przedmiotów i warzyw].
 

A z jakimi technikami łączyć serię Graphitint? Oprócz wymienianych kredek akwarelowych, ołówki te będą bardzo dobrze nadawać się do akwareli w tubce lub kostce. Dzięki temu, iż mają nadający się do strugania rysik, można nimi wykonać detale, nawet bez rozmywania. To samo tyczy się gwaszu lub tuszu. Na sucho można je potraktować jako normalne kredki i stworzyć nimi rysunki o spokojnej kolorystyce. Jeśli ktoś chciałby nieco ożywić swoje ołówkowe prace, ale uważa, że kolory ze zwykłych zestawów kredkowych są zbyt żywe, śmiałe, seria Graphitint będzie dla niego odpowiednia [przykład: mój portret piegowatej pani w kapeluszu :)].

Zapraszam do zapoznania się z poniższymi filmikami, które pokazują Graphitinty w akcji:
Podsumowując, jeśli miałabym przyrównać serię Graphitint do jakiś przyborów albo jakoś je nazwać - inaczej niż wodorozpuszczalne ołówki barwione - określiłabym je kredkami akwarelowymi o nieco twardszym wkładzie i stonowanych kolorach. To naprawdę fajne dopełnienie tradycyjnych kredek akwarelowych, daje ładne, transparentne efekty po rozmyciu. Subtelnie wprowadza kolorystykę do monochromatycznych prac, np. ołówkowych, tuszowych. Nie bez wad, ale da się je wyeliminować :) Polecam te ołówki przede wszystkim miłośnikom kredek akwarelowych, którzy chcieliby posiadać szerszą paletę kolorów, jak również osobom pragnącym wprowadzić odrobinę subtelnego koloru do swoich prac.


Ołówki Graphitint sprzedawne są:
 • na sztuki [cena: od 3,60zł]
 • w plastikowym blistrze, 6 sztuk
 • w metalowym opakowaniu, 12 sztuk [od 30zł] lub 24 sztuki [od 85zł]Moje prace wykonane ołówkami Graphitint:

http://www.ilojleen.bulwaria.info/photo/499/Rosyjska%20wiewi%C3%B3rka
Rosyjska wiewiórka latająca na podstawie zdjęcia Masatsugu Ohashi. Barwione ołówki wodorozpuszczalne Derwent Graphitint, akwarele. Czas: 4h

Powiedziałeś "mysz"?
Wodorozpuszczalne ołówki barwione Derwent Graphitint, biały tusz Koh-I-Noor, cienkopis Faber-Castell. Czas: 4 godz.

http://www.ilojleen.bulwaria.info/photo/504/Freckles
Barwione ołówki wodorozpuszczalne Derwent Graphitint, biały żelopis Pentel. Czas: 9 godz.

Chatka w Bieczu
Chatka w Bieczu na podstawie własnej fotografii. Ołówki wodorozpuszczalne Derwent Graphitint, kredki akwarelowe Koh-I-Noor Mondeluz, czarny tusz Koh-I-Noor. Czas; 9 godz.

Prace innych artystów wykonanych tymi ołówkami:

by Angela GaughanBaby Rabbit by Jenny Hill


Mermaid by Stephen Ormerod
Horse by David Coelho. WIPy: tutaj.
Target Acquired by Linda Weil53 komentarze :

 1. Jako miłośniczka kredek akwarelowych powiem tylko: o mamo, ja to chce! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To teraz albo zbierać pieniądze, albo wyczekiwać jakiś urodzin/imienin :D

   Usuń
 2. Matko Boska, jaki Ty masz talent. Tak zazdroszczę. Tak bardzo chciałabym urodzić się z takim zmysłem do rysowania, a tu nawet kolorów odpowiednich w kolorowance dobrać nie mogę :P Będę płakać, oddać mi trochę talentu, prosić bardzo T.T

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jejku, dziękuję! ♥ Ale zapewniam Cię, nie urodziłam się z od razu rozwiniętymi na porządnym poziomie umiejętnościami - ćwiczę od 13 lat! :)
   No, pożyczyć trochę mogę na jakiś czas ;D

   Usuń
  2. A jesteś samoukiem, czy uczysz/uczyłaś się gdzieś? Może to jakiś genetycznie przekazany talent? I mam nadzieję, że robisz coś zawodowo w tym kierunku, bo to aż szkoda marnować taki talent (i drogie kredki) tylko po to, by pokazywać zdjęcia w internecie. Sprzedawaj obrazy lub ilustracje do książek - nie wiem, nie znam się :P

   Usuń
  3. Cofam część pytań - przeczytałam podstronę ^^

   Usuń
  4. W zasadzie na wszystkie pytania są odpowiedzi :D

   Usuń
 3. O, dziękuję bardzo za opinię. Już chyba jaki prezent sobie sprawię :D No i muszę napisać tylko jedno - wchodzę na ten blog codziennie i nie mogę się napatrzeć na Pani prace *u* Też rysuję i mam bloga, ale nie dorasta Pani do pięt :) Chociaż gdy widzę Pani prace to mam motywację do dalszej pracy (podobno widać postępy) i mam cel - rysować chociaż w połowie tak piękne! :D
  Pozdrawiam
  Haniko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojejku, dziękuję! ♥ Miło mi słyszeć tak pochlebną opinię na temat moich prac i cieszę się z codziennych wizyt :D Ale proszę, zwracaj się do mnie per "Ty" :)
   Życzę Ci pięknych prac! :) Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Super recenzja;D Zachęciłaś mnie aby kupić więcej kolorków:) Pół roku temu kupiłam je na sztuki i jestem z nich bardzo zadowolona - tyle, że mam ich tylko 6 :> w każdym razie są to OŁÓWKI warte polecenia (w szczególności rozmazane wodą) <3
  pozdrawiam:)
  a.828

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jejku, jak to się stało, że pominęłam ten komentarz?! Przepraszam Cię! Dziękuję za miłe słowa ♥ Super, że jesteś zadowolona z tych ołówków :) Pozdrawiam ciepło!

   Usuń
 5. Mam juniper i aubergine :D. Coś się z tego zrobi :D
  Pozdrawiam,
  Ligia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to nimi rysowałam panią w kapeluszu :D Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Mam zestaw z 24 elementami i jestem z nich bardzo zadowolona. Wykonałam nimi dopiero dwie prace i zaczęłam trzecią.
  Twoje rysunki są śliczne i postanowiłam sobie, że jak tylko skończę to nad czym obecnie pracuje, koniecznie wyjmę te ołówki z szafy i coś nimi stworzę (choć pewnie nie tak ładnego jak Ty).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, czyli mam potwierdzenie dla moich słów, że to fajne przybory :( Dziękuję bardzo za miłe słowa, ale wierzę w Ciebie i w Twoje umiejętności! :D

   Usuń
 7. Czekałam na tę recenzję <333

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I się doczekałaś :D Mam nadzieję, ze spełniła Twoje oczekiwania :D

   Usuń
 8. Kredki/ołówki akwarelowe niekoniecznie są dla mnie. Ale nie mogę nie napisać, że twoje prace nimi są cudowne ;)
  I czekam na kolejne prace, tutoriale i recenzje :)
  Mam nadzieję, że jakiś rysunek z Jensenem, Mishą i/lub Jaredem pojawi się na stronie szybko :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie! ♥
   Nie umiem powiedzieć, kiedy, bo różnie to u mnie bywa, co chce mi się rysować w danym momencie, ale planuję kolorowy portret Mishy, być może kolorowe połówki twarzy Jensena i Jareda oraz kilka prac na czarnym papierze z SPN :)

   Usuń
 9. Hej! Wiem, że to kompletnie nie na temat ołówków barwionych wodorozpuszczalnych, ale nominowałam Cię do Liebster Blog Award (o tutaj: http://remdesrysuje.blogspot.com/2015/07/lba-liebster-blog-award.html). :) Fajnie będzie jak odpowiesz :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie za to miłe wyróżnienie, naprawdę je doceniam, ale nie mam czasu na tagi, przepraszam :c

   Usuń
 10. Właśnie zmieniłaś moje życie. Cały czas byłam święcie przekonana, że moje białe Graphitinty to zwykłe białe kredki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, cieszę się, że dowiedziałaś się czegoś istotnego z mojej recenzji :D

   Usuń
 11. Hej!
  Świetny blog i śliczne rysunki. Mam zamiar tutaj częściej zaglądać.

  Zapraszam do mnie.
  http://wmojejpracowni.bloog.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, zapraszam gorąco do odwiedzin :)

   Usuń
 12. Hej! Wiem, że pytanie trochę nie na temat, ale widziałam, że niektórzy do kratkowania kartki i obrazka wydrukowanego używają takiej podkładki najczęściej w ciemno zielonym kolorze na której są białe kratki 1x1 cm i zastanawiam się jaka jest tego nazwa, bo chciałabym kupić ale nie mogę znaleźć :( wiesz może jak to się nazywa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o matę OLFA? Jest dosyć droga [40zł za format A4], ale można znaleźć też tańsze [ja kupiłam za 13zł]. Jednak, to mata do cięcia. Kiedy dużo tniesz nożykiem, ona się bardzo przydaje [ja ją wykorzystuję do scrapbookingu]. Polecam Ci inny, całkowicie darmowy sposób ^^ KLIK.

   Usuń
 13. Mam pytanie zupełnie niezwiązane z barwionymi ołówkami. ;) Skąd bierzesz obrazy tak dobrej jakości? Wyszukujesz je w google? Nie mam pojęcia czy i w jaki sposób można znaleźć zdjęcia tak dobrej jakości i przy okazji NA TEMAT. Mi prawie zawsze wyskakuje coś zupełnie niezwiązanego z osoba którą chce sportretować. A może masz jakiś sposób ;)? jeśli możesz mi jakoś pomóc to bardzo proszę. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, pozwól że się wtrącę, ja też rysuje i często wyszukuje obrazki na Tumblr, WeHeartIt , w google jak szukam to zaznaczam wyszukiwanie dużych obrazków, wpisuje słowo klucz np. Żaba i są dobrej jakości . na instagramie też można znaleźć dobre zdjęcia np jakichś sławnych osób jak chcesz narysować :)

   Usuń
  2. przed chwilą sprawdzałam te strony (? :D) które pan/pani mi podał/a i jeszcze nie do końca wiem jak tam wszystko wyszukać, ale na pewno coś da :). dziękuję za pomoc :) Pozdrawiam :)

   Usuń
  3. Szukam zdjęć na Deviantarcie, Google Grafika, Flickr, Pinterest i robię dokładnie tak jak anon, na Google ustawiam duży rozmiar zdjęcia :)

   Usuń
  4. Dziękuję za pomoc, będę używała :)

   Usuń
 14. cześć! mam takie pytanie dotyczące sierści. a w sumie to nawet nie rysowania sierści tylko takiego puszku u pluszaka całego białego... nie wiem czy zarysować cały rejon lekko ołówkiem 5h (to mój taki najletszy...) czy po prostu zostawić białe i gdzieniegdzie dać jakieś ciemniejsce plamki że niby cień czy coś...
  Chodzi mi o tę małpkę na tym zdjęciu: https://instagram.com/p/q106IjEOpi/
  Naprawde prosze o pomoc, ale jeśli nie wiesz co poradzić, to i tak dziękuję! :)
  Poydrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobiłabym tak: tam, gdzie widać cień pod odstającymi włoskami pluszu, zacieniowałabym lekko twardym ołówkiem, a potem "narysowała" na tym obszarze te włoski, wymazując je gumką w ołówku lub kawałkiem [zwykłej] gumki o ostrej krawędzi :)
   Mam nadzieję, że pomogłam ^^ Pozdrawiam ciepło!

   Usuń
  2. Bardzo pomogłaś, dziękuję bardzo!!! :)

   Usuń
 15. Prace, które umieszczasz w swojej galerii to skany czy zdjęcia Twoich rysunków? Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co robisz, że są tak dobrej jakości? Bo mi skany zawsze umniejszają w rysunku i wygląda on gorzej niż w reczywistości :/

   Usuń
  2. Skanuję je przy ustawieniach 400dpi, bawię się mocą naświetlenia, kontrastem i poziomami tak, by skan jak najwierniej przypominał rysunek :)

   Usuń
 16. http://kimberly80.deviantart.com/gallery/ pacz jakie ładne prace wykonane akwarelami :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja mam 12 graphinitów i bardzo mi się podobają, robię nimi właśnie babcię na twój konkurs :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam!
  Twoje prace pod względem kolorowania są naprawdę mega! Aczkolwiek patrząc na rysunek domku nie mogłam nie skomentować go. Gdyż jest źle narysowany w perspektywie... To się rzuca strasznie w oczy i psuje efekt... Najbardziej to przednia ściana domku i boczna. Linie powinny zbiegać się do jednego punktu, a u Ciebie inną we wszystkie możliwe kierunki. Wtedy np. drzwi wygladają nierealistycznie. Pamiętaj o tym w następnych pracach gdzie pojawią się budynki :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *inną=idą :)

   Usuń
  2. Dziękuję za szczerą opinię :) Niestety architektura idzie mi tak sobie, szczególnie malowana - to dopiero drugi budynek, jaki kiedykolwiek odwzorowałam [no, poza tymi w dzieciństwie ;)].

   Usuń
 19. Piekne rysunkj , naprawde jestem zachwycona , jak zdjecia :) podziwiam

  OdpowiedzUsuń
 20. cudowne !! :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Hm... Post w sumie opublikowałaś jakiś czas temu, mam jednak nadzieję, że jakimś cudownym trafem zauważysz mój komentarz c:
  Chciałabym wiedzieć, czy te ołówki nadają się do robienia kolorowych szkiców, takich na sucho... Wiem, że Faber Castell ma w ofercie ołówki, które się do tego nadają, ale te tutaj mają szerszą gamę kolorów.
  Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi... Najpierw szkic, później lineart i pozbycie się kolorowego szkicu spod spodu - taki proces :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ przecież ja napisałam o tym w poście :) O tym, że można rysować nimi na sucho i że nie do końca się wymazują :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...