O mnie, o pasji, o blogu


O SOBIE SŁÓW KILKA

Mam na imię Dominika, urodziłam się w 1989 roku w Krakowie, tutaj też mieszkam. Jestem absolwentką kulturoznawstwa. Czas wolny poświęcam przede wszystkim rysowaniu. To pasja, która daje mi ogromną radość. Nikt mnie jednak nie instruował, jak to robić - nigdy nie uczęszczałam do żadnej szkoły plastycznej bądź na kurs rysunku. Jestem po prostu samoukiem, który lubi uczyć się na własnych błędach. Jestem też uzależniona od muzyki rockowej i amerykańskich seriali. Dawniej sporo fotografowałam i pisałam.

O MOJEJ PASJI


Od dziecka lubiłam rysować. Pamiętam jednak, że nigdy nie brałam tej "rozrywki" na poważnie. Trzeba było coś przygotować na plastykę do szkoły, to brałam kredki i rysowałam. Chciałam wykonać laurkę na Dzień Matki, to robiłam ją i ozdabiałam, jak najlepiej potrafiłam. Dopiero w 2002 roku, zupełnie przez przypadek, poznałam pewną osobę, której rysunki zainspirowały mnie do rozwinięcia swoich zdolności plastycznych. Żałuję, że nigdy potem nie miałam okazji spotkać ponownie tej osoby i powiedzieć jej, co zmieniła w moim życiu.

Tak więc od tego momentu zabrałam się za rysowanie z całego serca. Stopniowo, ale robiłam postępy. Szczególnie upodobałam sobie portretowanie, ponieważ ludzka twarz charakteryzuje się bogatą mimiką, może wyrażać wiele emocji. Ta sama osoba na różnych zdjęciach może całkiem inaczej wyglądać, co jest niezwykle ciekawe. Niektórzy zarzucają mi, że rysowanie w kółko realistycznych portretów to nie prawdziwa sztuka, a co więcej strata czasu, ale ja po prostu kocham to robić! Nigdy nie nazwałam się prawdziwą artystką, a swoich rysunków prawdziwą sztuką. Jestem co najwyżej artystką-amatorką.


Od stycznia 2012 roku miałam okazję, by w postaci wystaw kilkukrotnie zaprezentować swoje prace szerszej publiczności:
* 30.01.2012 - 24.02.2012 - wystawa "Twarzą w twarz"; Dom Kultury Podgórze, Kraków.
* 9.05.2012 - 12.05.2012 - wystawa w czasie Festiwalu Nauki w Krakowie; Akademia Ignatianum, Kraków.
* 02.06.2012 - wystawa w dniu 20-stego jubileuszu mojego liceum; 23 LO im. pil.płk. S.Skarżyńskiego, Kraków.O BLOGU

W 2006 roku założyłam bloga pod adresem www.domeena.blog.onet.pl, gdzie prezentowałam na bieżąco swoje nowe prace. Blog istniał 3 lata i dzięki niemu poznałam wielu innych rysowników. Robiłam dalsze postępy, a komentarze i krytyka motywowały mnie do rozwijania pasji. W międzyczasie dostawałam dużo maili i komentarzy z pytaniami dotyczącymi rysowania, przyborów, etc. Stworzyłam więc kilka tutoriali wyjaśniających techniki mojego warsztatu w oparciu o najczęściej zadawane pytania: jak rysować oczy, włosy...
W 2009 roku blog nieodwołanie zawiesiłam, by prowadzić stronę autorską www.ilojleen.bulwaria.info [serdecznie zapraszam do odwiedzin, znajduje się tam galeria wszystkich moich prac :)] i tam opublikowałam zebrane dotychczas wskazówki. Wciąż byłam pytana o nowe rzeczy, pomyślałam więc, że warto byłoby w jednym miejscu zgromadzić swoją całą wiedzę, to wieloletnie doświadczenie, dodatkowo zilustrowane obrazkami, nagraniami wideo, które mogłoby pomóc innym. Jednak nie chciałam mieszać galerii moich prac z tutorialami i wprowadzać niepotrzebnego chaosu i nadmiaru informacji. Stworzyłam więc bloga www.ilojleen.blog.onet.pl, który przez 2 lata działania zyskał duże grono czytelników i na którym umieściłam jeszcze więcej porad. Niestety, z powodu niekończących się problemów technicznych blogosfery Onetu, które nie tylko mi utrudniały publikowanie nowych tutoriali, ale i czytelnikom korzystanie z już istniejących, po raz kolejny byłam zmuszona do "przeprowadzki". I wylądowałam tutaj :) Obrazki przekopiowałam z poprzedniego bloga, stąd widnieje na nich jego adres.

Blog podzielony jest na kilka kategorii postów:
 • Ogólne porady - podstawy rysowania, techniki cieniowania, poprawne proporcje, dobór zdjęcia...
 • Tutoriale - instrukcje krok po kroku, jak stworzyć konkretną część portretu: włosy, oczy, nos..
 • Przydatne przybory - opis podstawowych przyborów, którymi się posługuję, jak również tych rzadziej używanych, a przydatnych
 • Etapy tworzenia - proces tworzenia moich rysunków przedstawiony w postaci skanów: krok po kroku od szkicu do gotowej pracy
 • Inspiracje - czyli autorskie fotorelacje z moich wizyt w muzeach, galeriach sztuki, na wystawach

WAŻNE


 • Nowe posty publikowane są nieregularnie, nie należy się bać, że blog został porzucony :)
Staram się jednak, by raz w miesiącu coś się pojawiło. Mam cichą nadzieję, że nikogo nie zawiodę i moje porady okażą się pomocne :)

 • Nie piszę tutoriali na prośbę, zawsze dopasowuję tutorial do pracy, którą akurat rysuję, nigdy odwrotnie].
Takich pytań o wyjaśnienie jak coś narysować dostaję wiele, a jestem tylko człowiekiem, który nie jest w stanie realizować każdej sugestii, musiałabym chyba nie spać, tylko rysować i pisać bloga ;) Ponadto pewnych rzeczy nie da się wyjaśnić w komentarzu w kilku zdaniach, bez szczegółowych obrazków pomocniczych. Nie mogę też zmusić się do pisania i uczenia o czymś, co mi nie leży, bądź na czym słabo się znam albo czego rysowanie średnio mi wychodzi :( Dlatego na tym blogu raczej nie pojawią się np. posty o rysowaniu zwierząt, chyba, że opanuję sztukę ich portretowania w stopniu zadowalającym :) Z drugiej strony, nie do wszystkiego potrzeba tutoriali i większość rzeczy możecie narysować sami, bez mojej pomocy - zachęcam do zapoznania się z tym tekstem, który wyjaśnia pewne sprawy ^^

 • Niestety, nie odwiedzam innych blogów. 
Dużo osób podaje mi linki do swoich stron i blogów, a ja po prostu nie jestem w stanie odwiedzać i komentować ich wszystkich ze względu na czas i stan zdrowia [nie mogę za dużo siedzieć przed komputerem]. Nie chcę robić wyjątków, bo byłoby to nieuczciwe. Z tego samego powodu na tę chwilę nie oceniam również prac. Proszę o zrozumienie :)

143 komentarze :

 1. świetne prace, mega talent. ja właśnie przymierzam się do powrotu do rysowania i na pewno będę tu zaglądać. już się nie podlizuję, ale naprawdę super porady. pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wielkie! :) Oby Twój powrót był udany, życzę owocnej pracy i zapraszam ponownie :)

   Usuń
  2. Jej , tak dzisiaj zaczęłam to czytać i stwierdzam , że masz MEGA TALENT. Mnie ostatnio coś tak wzięło na rysunki , gdzieś tak od kilku tygodni staram się rysować tak samo jak niektóre rysunki na necie , ale patrząc tak na Twoją Galerię to moje rysunki to pikuś . Właśnie jutro wybieram się z przyjaciółmi na zakupy po potrzebne przybory , bo na serio mnie zainspirowałaś . Ostatnio pokazałam pani od plastyki moje takie dodatkowe rysunki , niestety jak to ujęła za bardzo jej roztarłam. Teraz będę się starać bardziej i to wg, Twoich wskazówek . Mam tez takie małe pytanie , czy mogłabym Ci wysłać na e-maila jedną z moich prac i prosić o opinię?

   Usuń
  3. Nie wiem czemu, ale umknął mi Twój komentarz... Dziękuję bardzo za miłe słowa! :) Niestety na tę chwilę nie oceniam prac, ale życzę powodzenia!

   Usuń
 2. Słuchaj dziewczyno też idę tą ścieżką jak pierwszy raz zobaczyłam twoje rysunki to myślałam że to zdjęcia masz niewiarygodny talent mam nadzieje że za parę lat będę równie dobra jak ty. Nie słuchaj ludzi którzy mówią że to nie sztuka bo większość nie potrafiła by nawet narysować prostego człowieka z kreskówki jesteś zajebista będę wchodzić na twojego bloga i polecę go znajomym^^.Pozdro!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci bardzo, zarówno za miłe słowa, jak i za polecanie mojego bloga znajomym :) Swoich rysunków sama mimo wszystko nie uznaję za sztukę, ale nie zamierzam słuchać komentarzy deprecjonujących to, co robię, nie martw się o to:D
   Pozdrawiam ciepło!

   Usuń
  2. I zapraszam na moją stronę www.ilojleen.bulwaria.info :) Tam są wszystkie moje prace, a na tym blogu zaledwie kilka ;)

   Usuń
 3. Barwna jesteś.. a Twe prace mają dusze..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądziłam, że można to wywnioskować po tym, co piszę [w Internecie nie jestem zbyt wylewna], ale dziękuję, bardzo mi miło :) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  2. Szczerze- Blog super. Sama ,,prowadzę"... No, za dużo powiedziane, jeden mądry post. Twoje rysunki zainspirowały mnie, i może przestanę ograniczać się tylko mangi...

   Usuń
  3. Dziękuję ślicznie i cieszę się, że moja twórczość inspiruje ^_^ ♥

   Usuń
 4. Cześć, mam pytanie. Ja też zaczęłam rysować, lecz moje rysunki nie są zbyt ładne, szukam paru informacji na temat szkicowania, czy rysowania twarzy, ale nie za bardzo to mi pomaga. A Twoje rysunki są przepiękne. A moje pytanie brzmi.... Uczysz się jakieś książki (jak tak to jakiej, z internetu jak ja, czy po prostu sama bez żadnych pomocników?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :)
   Zacytuję powyższy tekst: "Jestem po prostu samoukiem, który lubi uczyć się na własnych błędach." :) Cały ten blog to moja własna wiedza [za wyjątkiem jednej czy dwóch notek], nie książkowa. W FAQu jednak znajdziesz tytuły, które polecam, mimo, że z nich nie korzystałam.

   Usuń
 5. ej , tak dzisiaj zaczęłam to czytać i stwierdzam , że masz MEGA TALENT. Mnie ostatnio coś tak wzięło na rysunki , gdzieś tak od kilku tygodni staram się rysować tak samo jak niektóre rysunki na necie , ale patrząc tak na Twoją Galerię to moje rysunki to pikuś . Właśnie jutro wybieram się z przyjaciółmi na zakupy po potrzebne przybory , bo na serio mnie zainspirowałaś . Ostatnio pokazałam pani od plastyki moje takie dodatkowe rysunki , niestety jak to ujęła za bardzo jej roztarłam. Teraz będę się starać bardziej i to wg, Twoich wskazówek . Mam tez takie małe pytanie , czy mogłabym Ci wysłać na e-maila jedną z moich prac i prosić o opinię?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jej, dziękuję serdecznie :D Miło mi, że tak uważasz!
   Niestety, na tę chwilę zrezygnowałam z udzielania indywidualnych porad z kilku powodów. Polecam Ci zajrzeć do postów o najczęściej popełnianych błędach, ewentualnie uzbroić się w cierpliwość do czasu, kiedy znowu będę mogłam oceniać rysunki :)) Życzę Ci powodzenia i weny!

   Usuń
 6. Przez Ciebie dziewczyno się kompleksów nabawiłem ;p
  Ale za porady dziękuje :]

  Swoją drogą to na górze to rysunek jest? Ja się pytam jak? ;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, to ja dziękuję :) Tak, to rysunek :D -> http://www.youtube.com/watch?v=5vm3qnCl1HY Jak? Ołówkami, moimi chudymi rączkami i cierpliwością :D

   Usuń
 7. Po pierwsze gratuluje wszystkich prac :)a podrugie jak byś potrzebowała jakąś grafikę na strone bądź do czegoś innego pisz napewno pomogę :d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za miłe słowa i Twoją propozycję, to bardzo uprzejme z Twojej strony :)) Będę pamiętać!

   Usuń
 8. Hej. Mam pytanie, które nie dotyczy rysowania, a Twoich studiów. Co zamierzasz robić po kulturozawstwie, jaką wybrałaś specjalizację?
  Pytam, bo też zastanawiam się nad tym kierunkiem, ale słyszałam, że mało przyszłościowy jest. Warto coś do niego dorobić (tylko co).
  Polecasz, czy nie?:D
  Sorki za pytanie nie związane z tematyką bloga, mam nadzieję, że mi pomożesz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomogę :) Dostałam Twojego maila, więc może lepiej odpiszę Ci poprzez niego. Tylko trochę cierpliwości, właśnie kończę studia, sesja, praca magisterska i to tak... :)

   Usuń
 9. Świetny Blog, co prawda moją pasją jest grafika 3D ale chętnie korzystam z Twoich porad przy rzeźbieniu postaci. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mój blog jest także pomocny dla grafików! Dzięki wielkie :)

   Usuń
 10. Wielkie podziękowania dla Ciebie! W końcu, w otchłani internetu, znalazłem coś inspirującego i jednocześnie coś, co mi samemu pozwoli w końcu zacząć rysować! Odkąd znalazłem Twój blog w nocy, znalazłem już sporo ciekawych informacji oraz Twoich wspaniałych prac. Ponadto już zdążyłaś mnie uświadomić, że użycie czegoś innego niż ołówek nie jest złe. Dziękuję jeszcze raz. Od dzisiaj, a raczej od nocy, będę codziennie odwiedzał tego bloga, czekając na nowe wpisy oraz przeglądając stare. I oczywiście podziwiając Twój talent... Choć Ty pewnie wolałabyś żebym nazwał to latami pracy :] Pozdrawiam!
  Daniel

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za miłe słowa :)) Cieszy mnie fakt, że uznałeś mój blog za inspirujący i podobają Ci się moje prace [tu jest ich niewiele, zapraszam na moją stronę internetową].
   Powiedziałabym, że moje osiągnięcia to oba naraz: talent i lata pracy :D
   Pozdrawiam!

   Usuń
 11. Dominiko - dziekuje za cenne porady , ktore tak pomocne bywaja dla samouka, ktory nie wiele cwiczy, prawie wcale maluje tylko wtedy kiedy musi kiedy trzeba komus cos namalowac ... a z cwiczen i wlasnego doswiadczenia tematu rodza sie mistrzowie.
  Cudownie rysujesz , malujesz i blog ten swiadczy , ze masz dobre serduszko...
  Niech Cie szczescie nigdy nie omija.
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezmiernie się cieszę, że moje tutoriale pomagają! Dziękuję serdecznie za miłe słowa i życzenia, to wiele dla mnie znaczy :) Tobie również życzę wszystkiego dobrego, pozdrawiam ciepło!

   Usuń
 12. Nie wiem czy dalej prowadzi pani tego bloga, ale jest on bardzo pomocny, fajnie by było, gdyby pojawiało się całkiem sporo nowych równie przydatnych informacji :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Skąd pomysł, że porzuciłam bloga?

   Usuń
 13. Cześć! Jakże się cieszę, że trafiłam na tego bloga (tak całkiem przypadkiem, szukałam poradnika o pastelach). Dzisiaj przeczytałam wszystkie Twoje notki ;) Tyle tutaj cennych uwag! Na pewno będę z nich korzystać, chociaż póki co muszę znów wskoczyć na tor rysowania (zaprzestałam z powodu rozpoczęcia studiów) i trochę się podszkolić. Również jestem samoukiem.
  Tymczasem ślę pozdrowienia z... Krakowa i czekam na nowe notki :)

  PS. Zawatchowałam Cię dziś na dA :) Genialne prace, będę i tam Cię "śledzić" :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za miłe słowa i za watcha na Devie! Mam nadzieję, że moje wskazówki na blogu Ci pomogą :)Pozdrawiam "sąsiadkę" i życzę powodzenia w rysowaniu :D

   Usuń
  2. Pomagają, pomagają, choć muszę przyznać, że staram się unikać zaglądania tutaj i sprawdzania "jak narysować to, czy tamto"... Zależy mi na wyćwiczeniu ręki i oka, więc z porad korzystam gdy już inaczej się nie da :D Ale są one wtedy bezcenne :)

   Usuń
  3. Chwalę takie postępowanie, nie ma to jak własne doświadczenie :D Właśnie o tym pisałam w ostatniej notce, nie wiem, czy czytałaś :) Dzięki raz jeszcze!

   Usuń
 14. Właśnie przeczytałam dwie ostatnie notki :) Bardzo dobrych i konkretnych rad udzielasz. W pełni się zgadzam, że nie można bazować tylko na tutorialach. Trzeba też samemu eksperymentować, inaczej rysowanie daje znacznie mniej satysfakcji (przynajmniej w moim przypadku tak jest :) )
  Mam pytanie, takie trochę bardziej... techniczne? Czy można gdzieś tu u Ciebie na blogu zaznaczyć sobie jakąś subskrypcję? Przydałoby mi się, żeby nowe notki przychodziły mi na maila, bo inaczej moja skleroza przypomina mi o zaglądaniu tutaj (oraz na milion innych stron) raz na jakieś 2 tygodnie :P
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa, choć ostatnio niektórzy zwątpili w konkretność moich rad, więc cieszę się, że Ty uważasz, że są porządne i przydatne! :) Uważam tak samo jak Ty, więc jeśli chodzi o kredki, ołówki, pastele, to sama nigdy nie korzystałam z tutoriali, jak się nimi posługiwać. Trochę czytałam o akwarelach, bo to wciąż moja pięta Achillesowa :)
   2 rodzaje subskrypcji są w prawej kolumnie bloga :) Zachęcam również do zapisania się do subskrypcji na mojej stronie internetowej, będziesz otrzymywała na bieżąco powiadomienia o nowych pracach :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 15. Dominiko Twoje podejscie jest supelnie nie polskie u nas malo kto komu chce pomoc podzielic sie swoja wiedza i doswiadczeniem zupelnie bezinteresownie :) rysunki krok po kroku beda strzalem w dziesiatke pisz co uzywasz jak robisz te cuda itd zycze Tobie wszystkiego najlepszego w zyciu prywatnym jak i artystycznym :) 3maj sie cieplo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak miło! Dziękuję za Twoje serdeczne słowa! :) Wzajemnie życzę wszystkiego najlepszego i samych sukcesów!

   Usuń
 16. Hej, jestem Ela i mam 14 lat i jak zobaczyłam pani prace z lat kiedy pani była w moim wieku to porównałam je z moimi obecnymi. Wiem, że to trochę niegrzeczne i nieskromne, ale uważam, że moje prace wypadły w tym porównaniu troszeczkę lepiej, więc może jest nadzieja, że za dziesięć lat będę rysować tak pięknie jak pani. Jak pani myśli? :D pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widziałam Twoich prac, ani nie jestem prorokiem, ale wiem, że podstawą są ćwiczenia i czerpanie z nich radości :) Powodzenia, pozdrawiam!

   Usuń
 17. INSPIRACJA tyle moge powiedziec co poczułam wchodząc na twojego bloga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, dzięki! ♥

   Usuń
 18. Ilojleen. Chciałem podziękować ci za pomoc. Co prawda niezbyt stosowałem się do twoich porad. Ale samo patrzenie na twoje rysunki było dla mnie inspiracją. Nie jestem nawet w połowie tak dobry jak ty. Ale rozwijam się. Dzięki Tobie i twoim rysunkom, uwierzyłem że mogę. Jesteś moją inspiracją. Dziękuje Ci za twojego bloga i za to że tworzysz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję za Twój komentarz! To bardzo motywujące czytać, że ktoś czuje się zainspirowanymi moimi pracami, nabiera wiary w siebie, swoje możliwości :) Dzięki wielkie za docenienie mojej twórczości i pracy na blogu :) życzę powodzenia w rysowaniu!

   Usuń
 19. Powodzenie się przyda. :-) Ciekawe kiedy, lub czy w ogóle Ci dorównam? Jeszcze lata pracy, przede mną. No... i szkoła raczej mi nie pomaga w znalezieniu czasu. :-P Jeszcze raz Ci dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro ja dałam radę studiować, pisać pracę magisterską, rysować i prowadzić bloga, i Ty dasz rady :D Pozdrawiam!

   Usuń
 20. Niesamowity talent ;) Patrzyłam również na Twojego drugiego bloga - piękne prace to mało powiedziane. Ja też coś tam skrobię amatorsko, ale nie tak cudownie ;) Spokojnie z takimi umiejętnościami mogłabyś na tym zarabiać ;)
  Mam też jedno pytanie, do którego nie znalazłam, albo po prostu przeoczyłam odpowiedzi. Czy robisz coś żeby miękkie ołówki Ci się nie rozmazywały w niechciany sposób, np. używasz jakiegoś preparatu?
  Pozdrawiam serdecznie i z niecierpliwością czekam na dalsze działania ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drugiego bloga? Masz na myśli moją stronę internetową? :)
   Dziękuję bardzo! :) Kiedy przyjmowałam zlecenia, faktycznie jakiś grosz wpadał do kieszeni, ale jednak więcej zarobi się za jeden dzień w zwykłej pracy, niż rysując coś na zamówienie, to baaardzo pracochłonne :D
   Nie zabezpieczam prac fiksatywą, jeśli o to pytasz. Po prostu trzymam je w koszulkach w segregatorze, w ten sposób nikt nie rozmaże grafitu palcem :)

   Usuń
  2. tak, tak chodziło mi o stronę internetową ;) co do zarobków to może faktycznie szybciej tą samą kwotę można zarobić w zwykłej pracy ;P Dziękuję bardzo za odpowiedź ;)

   Usuń
 21. Nie chcę zaśmiecać forum, ale podobnie jak Ty postanowiłem zająć się rysowaniem "na poważnie" :P też jestem samoukiem i gdy trafiłem na Twoje rysunki to nie mogłem uwierzyć... Zupełnie jak zdjęcia! Niesamowite :D Życzę dalszego rozwoju i dziękuję za rady, które mi pomogły :)
  Kuba, 23l., małopolskie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ nie zaśmiecasz, dziękuję za Twój komentarz! Dziękuję również za miłe słowa na temat moich prac i porad :) Tobie także życzę powodzenia! Pozdrawiam!

   Usuń
 22. Hej jestem Gosia niedawno zaczęłam rysować ale ciągle kożystam z twego bloga , masz naprawde wielki talent i dużo piszesz o szkicowaniu i rysowaniu. Życzę dalszego szkicowania i rysowania , dzięki za te rady które mi pomogły ;) A to jest dziwne bo ja mam 11 lat i się już interesuje szkicowaniem ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie, cieszę się, że moje rady Ci pomagają! :) Super, że odkryłaś swoją pasję tak wcześnie. Życzę powodzenia! ^^

   Usuń
 23. Witaj. Mam na imię Marta. Bardzo lubię rysować, zajmuję się tym od trzech, w zasadzie czterech lat. Zawsze byłam wielką zazdrośnicą, ale w Twoim przypadku, przeszłam wszelkie możliwości. Jesteś niesamowita. Jak spojrzałam na Twoje rysunki, naprawdę szacunek. Bardzo mi się podoba Twój bloog i myślę, że będę z Niego korzystać, ponieważ dużo pracy jeszcze przede mną. Nie należę do osób cierpliwych, które chcą by ich praca doskonała (Taka moja wada), ale mam nadzieję, że uda mi się to zmienić. Pozdrawiam. Życzę Wesołych Świąt i Mokrego Dyngusa. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marto, dziękuję z całego serca za Twój miły komentarz :) Mam nadzieję, że mój blog Ci pomoże i życzę Ci wytrwałości w rysowaniu, obyś robiła postępy i była z siebie zadowolona :)
   Dziękuję! Radosnych Świąt Wielkanocnych i smacznego jajka ^^

   Usuń
 24. Witam, zachwycająca realistyka prac, na prawdę robią wielkie wrażenie. Rysuję od kiedy skończyłem 10 lat (mam 20) lecz nadal rysowanie portretów przychodzi mi bardzo opornie, zwłaszcza odpowiednie cieniowanie rys twarzy, korzystałem z wielu poradników lecz Pani blog pomógł chyba najwięcej, pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że pomogły Ci moje porady ^^ Ale żadna "pani", tym bardziej, że jesteś tylko 4 lata młodszy :))

   Usuń
 25. Bardzo się cieszę, że natrafiłam na Twój blog. Długo szukałam kierunku, w którym czułabym się dobrze i tak naprawdę dopiero studiując architekturę wnętrz i uczęszczając na zajęcia z rysunku, odkryłam, jak fascynujące jest portretowanie.
  Zgadzam się też z Twoim podejściem do rysowania, że powinniśmy przede wszystkim czerpać z tego radość.
  Wielokrotnie na studiach spotkałam się z tym, że wykładowcy niemalże wciskali nam opinię na temat tego, co powinniśmy rysować. Według nich rysowanie ze zdjęć było stratą czasu. Przyznam szczerze, że przez te "rady" na bardzo długi czas odechciało mi się rysować.
  Twój blog przywrócił mi wiarę w rysunek. Dzięki wielkie za wszystkie pomocne notki i pozdrawiam ciepło ^^.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, że studentka kierunku związanego ze sztuką docenia mojego amatorskiego bloga i podziela moje zdanie na temat tworzenia tego, co daje radość :) ♥ Nie dziwię Ci się, że straciłaś ochotę do rysowania, ale cieszę się bardzo, że mój blog sprawił, że znowu chcesz tworzyć... I feel honoured! :D Dzięki i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 26. Jest pewna strona, która analizuje nicki. O "Ilojleen" mówi:

  Jesteś słowny i przykładasz się do tego co robisz, charakteryzuje cie dokładność i sumienność
  Poradzisz sobie w każdej sytuacji, nie należysz do osób które w obliczu trudności rozkładają ręce
  Masz duszę odkrywcy, fascynuje cię to, co nowe i niezbadane.
  Nie boisz się ciężkiej pracy i podejmowania wyzwań, zrobisz wiele by osiągnąć sukces
  Cenisz sobie szczerość i uczciwość w kontaktach międzyludzkich
  Chętnie pomagasz innym, ale też nie dajesz się wykorzystywać

  Zgadza się? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W większości :D Cóż to za strona, ciekawa jestem, na podstawie czego dokonuje takiej analizy, skoro mój nick jest całkowicie wymyślony :D

   Usuń
  2. http://nick.uwzr.org

   Większość się zgadza również u mnie. :)

   Usuń
  3. Spróbowałam jeszcze 2 razy i wyszło mi za każdym razem inaczej i już mniej się zgadzało :D

   Usuń
 27. jesteś niesamowita, zawsze interesowały mnie właśnie ludzkie twarze, a ty tak pięknie je przedstawiasz. Uwielbiam twoje rysunki, a dzięki tobie staram się jeszcze mocniej a twoje prace i tutoriale bardzo pomagają oraz rozjaśniają mi pewne dylematy. Planuję iść do liceum plastycznego... zobaczę czy mi się uda. Naprawdę ci dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ślicznie za miłe słowa! ♥ Cieszę się, że podoba Ci się moja twórczość i tutoriale. Życzę Ci powodzenia, trzymam kciuki za Twoje plany! :)

   Usuń
 28. Cześć, jestem w Twoim wieku i podobnie jak Ty od dziecka lubiłam coś bazgrać czy to ołówkiem czy to pędzlem. Gdy skończyła się podstawówka to sporadycznie coś malowałam. Niestety potem zachorowałam przez co totalnie nie potrafiłam się zabrać do niczego więc przez ostatnie ok 10 lat nie rysowałam. Od prawie dwóch lat po diagnozie dochodzę do siebie, od tygodnia w dniach wolnych od pracy rysuję... ucząc się od Ciebie. Dzięki Twojej galerii rozwoju rysunku uwierzyłam, że przez ćwiczenia mogę polepszać swój warsztat (kiedyś myślałam, że po prostu nie mam wystarczającego talentu). Dzięki Twojej stronie robię postępy, wiem jakie przybory kupić i jak się do tego zabrać. Uważam, że jesteś świetna w tym co robisz i bardzo Cię podziwiam za to, ze sama do tego doszłaś. Mam nadzieję, że i ja kiedyś będę rysowała tak realistycznie.
  Pozdrawiam Cię serdecznie.
  Aneta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za pozytywne słowa, Aneto! Bardzo cieszę się, że powróciłaś do rysowania, a mój blog pomaga Ci rozwinąć swoje zdolności, a także zorientować się w odpowiednich przyborach. Strasznie mi przykro słyszeć, że tyle lat cierpiałaś i nie byłaś zdiagnozowana - sama mam problemy zdrowotne, takie niezdiagnozowane również. Życzę Ci bardzo dużo zdrowia i radości z rysowania! :) Pozdrawiam ciepło!

   Usuń
 29. Cześć. Jestem w szóstej klasie i kocham rysować.. właściwie to wszystko dzięki Tobie;) Dawniej rysowałam tylko tzw. Lilla Lou xD Może obiło Ci się to kiedyś o uszy;o No i szukałam jakichś kredek którymi mogłabym kolorować te "laleczki". Zauważyłam kredki Derwent i kliknęłam ;p. Wtedy właśnie pierwszy raz weszłam na Twojego bloga. Przeczytałam o tych kredkach i zobaczyłam że masz wiele interesujących porad. Poczytałam Sobie i bardzo mi się spodobały... Wtedy właśnie powstał mój pierwszy portret..Na podstawie tego który jest w tutorialu o rysowaniu portretów. Od tej pory(czyli od stycznia 2014 roku) cały czas śledzę Twojego bloga. Korzystam z porad czytam wskazówki dotyczące przyborów..A tak się składa że ja też jestem z Krakowa i już od dawna wybieram się do sklepu plastycznego;pp Ty i moja 17-nastoletnia kuzynka( która ma ogromny talent i cudnie rysuje wszystko;)) jesteście moimi największymi inspiracjami;) Gdy patrzę na Twoje pierwsze rysunki i te teraz zaczynam wierzyć że mi może też uda się to osiągnąć;) Jedynie moją wadą jest to że gdy coś rysuję i mi nie wychodzi szybko się zniechęcam...lub jeśli rysuję coś z innego rysunku i widzę jak ktoś zrobił to ślicznie a ja tak ohydnie to rzucam wszystko i już nie chcę mi się tego kończyć. Wszyscy mówią mi że rysuję ślicznie i w ogóle..ale ja wcale tak nie uważam. Mam nadzieję że kiedyś uda mi się osiągnąć to co ty. Nie mogę się doczekać kolejnych postów i dziękuję że zainspirowałaś mnie do tego co teraz kocham;**
  Tysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za taki pozytywny komentarz! Super, że Twoje zdolności rozwinęły się dzięki mojemu blogowi, bardzo mnie to cieszy :) Proszę nie zniechęcaj się szybko, jako Krakuska powinnaś wiedzieć, że... nie od razu Kraków zbudowano :) Błędy, porażki to nieodłączny element nauki rysowania. W sierpniu sama spaściłam jeden portret i rysowałam go od nowa... Jednakże, zdecydowana większość prac wychodzi mi za pierwszym razem, a to dlatego, że przez wiele lat uparcie dążyłam do tego, by eliminować błędy. Zdobywałam dzięki temu doświadczenie, które przełożyło się na taki, a nie inny poziom moich prac. A co do tego, że komuś wyszło lepiej od Ciebie... patrz na dzieła innych jako inspirację, na motywację, nie denerwuj się, że ktoś wykonał to lepiej - może ma dłuższy "staż" rysowania, niż Ty, więcej doświadczenia. Tak czy inaczej, nie warto się porównywać do innych :)
   Dziękuję Ci jeszcze raz i powodzenia w rysowaniu! Pozdrawiam! Mam nadzieję, że wpadniesz na moją wystawę, kiedy w końcu ją ogarnę :D

   P.S. Niestety, przykro mi, nie słyszałam o Lilla Lou... chyba jestem trochę stara :D

   Usuń
 30. No chyba tak;p Nom moze kiedys wpadne;p To powodzebia w rysowaniu i dziekuje za mile slowa i zachete do rysowania;)
  Tysia;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłoby mi bardzo miło :D Nie ma za co ^^

   Usuń
 31. jak ktoś chce może zajrzeć też do mnie http://nemezisrysuje.blogspot.com/ sory że tak spamuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przecież napisała że nie odwiedza innych blogów..*facepalm*

   Usuń
 32. masz męża ? C:
  btw. fajnoo rysujesz ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to Ci pytanie :)) Nie, nie mam.
   Dziękuję bardzo! :)

   Usuń
  2. a chłopaka ?
   proszę bardzo :)

   Usuń
 33. Chciałabyś mieć jakąś pracę związaną z rysowaniem ? C:
  P.s Masz nieprzeciętny talent :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ^^ Fajnie byłoby ilustrować książki, ale przede mną baaardzo długa droga, żeby się tego nauczyć i znaleźć taką pracę :)

   Usuń
  2. Oj tam , napewno byś się nadała ;) Rysować przecież umiesz , więc myślę że nie było by problemu :) Ale zrób jak uważasz :>

   Usuń
 34. myślę że do f.a.q. powinnaś jeszcze dodać skąd pomysł na nick i że nie sprzedajesz swoich prac :) takie pytania też się często pojawiają C:
  swoją drogą: strasznie ładnie rysasz, chciałabym tak *o*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyjaśnienie, skąd się wzięło "Ilojleen" to 1 punkt FAQ :) A o sprzedaż gotowych prac rzadko jestem pytana, w tym roku może 3 razy?
   Dziękuję c: Wszystko przed Tobą! 12 lat temu nie wiedziałam, że będę rysować tak, jak dziś :)

   Usuń
 35. Zastanawiałaś się kiedyś czemu artyśći zazwyczaj rysują płeć przeciwną ?
  Bo znam wiele takich przypadków, nawet mam wrażenie że Ty też częściej rysasz mężczyzn
  Mam nadzieję że wiesz o co mi chodzi :s
  Jeśli nie to wyrażę sie jaśniej :) (wybacz że zadaję takie pytanie ale nigdzie w google nie moge tego znaleźć)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że przyczyna jest dosyć prozaiczna i wynika z orientacji seksualnej, z tego, że ludziom najczęściej podoba się płeć przeciwna, mnie również ^^
   U mnie to można jeszcze wytłumaczyć faktem, że słucham głównie męskich zespołów [z żeńskich głosów posłuchuję tylko Guano Apes czy Evanescence], a seriale, filmy, które oglądam, mają mało żeńskich postaci albo role kobiece są głównie epizodyczne [np. w Supernatural]. Muszę jednak przyznać, że w tym roku narysowałam więcej pań niż panów! :) Tylko nie wszystkie prace są opublikowane.

   Usuń
  2. Dziękuję za pomoc i odpowiedź ^^
   bardzo mi pomogłaś :)

   Usuń
  3. Bardzo się cieszę, nie ma za co :*

   Usuń
 36. hej, mam 13 lat i wszędzie gdzie wchodzę na blogi o rysowaniu odechciewa mi się rysować. Patrzyłam na te piękne rysunki wszystkich i myślę ,,Nie dam rady tego narysować'' . Ale teraz wchodząc na tego bloga natchnęło mnie coś jakby :). Super blog!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, to się naprawdę bardzo cieszę, że to właśnie mój blog przyniósł Ci motywację i inspirację! ♥ Serdecznie dziękuję i życzę powodzenia w rysowaniu!

   Usuń
 37. Witam serdecznie, mam pytanie, czy twoim zdaniem da się nauczyć rysunku ? Wyczucia i tego jak wpatrzeć się w obraz ? Strasznie chciałbym zostać tatuażystą, ale troche kiepsko u mnie z obserwowaniem i przekładanie tego na papier, i wgl. ciężko coś wyskrobać na kartce, a nie chce porzucać marzeń.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, oczywiście, że się da, ale efekty zależą głównie od tego, ile się ćwiczy, jak się ćwiczy, jakie ma się do tego podejście [nic na siłę], trochę też od wrodzonych predyspozycji, ale głównie to ćwiczenia pozwalają rozwinąć umiejętności. Wyczucie albo się ma, albo nie ma, ale zawsze można je doskonalić poprzez obserwację i dokładną analizę :) Próbuj i nie porzucaj marzeń! Powodzenia :))

   Usuń
 38. Ilojleen OGROMNE podziękowania,że mamy Ciebie ♥♥♥ Jesteś naszym słońcem, które jest zawsze ogrzewa nas.♥♥♥Jesteś naszym powietrza. Bez ciebie my NIE MOŻEMY
  TY NAJLEPSZA KOCHAM CIĘ BARDZO ♥ Przepiękna praca ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *przepiękne prace , pomyłka x''D

   Usuń
  2. Czemu ja widzę ten komentarz po 2 latach xDD Dziękuję, dziękuję, naprawdę mi miło ♥

   Usuń
 39. Podziwiam twoje prace są przepiękne! <3 Po prostu je uwielbiam. Sama rysuję od półtora roku, ale kiedy widzę twoje postępy przez 13 lat rysowania myślę, że ja też kiedyś będę tak genialnie rysować. Jesteś moim mistrzem. ! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jej, bardzo dziękuję za przemiłe słowa! Życzę Ci nawet lepszego rysowania ode mnie :D ♥ Pozdrawiam!

   Usuń
 40. Oj tam nie, pewnie że jesteś artystką :) Twoje prace mają wspaniały klimat ;) Co więcej, potrafisz stworzyć coś realistycznego nawet z kropek zrobionych cienkopisami - a to już jest sztuka ;) Podziwiam cię, pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, że tak uważasz, Julko ♥ Dziękuję bardzo za ten komentarz, który wywołał uśmiech na mojej twarzy ^^ Pozdrawiam ciepło!

   Usuń
  2. Miło mi :)

   Usuń
 41. Witaj, mam na imię Weronika. Mam 16 lat, rysowałam od małego, ale nigdy moje prace mnie nie zadowalały dzięki Twojemu blogowi jest lepiej. Uwielbiam Twój sposób pisania, a także podziwiam za wytrwałość. Wspaniały pomysł z konkursami. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tak pięknie rysować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za tyle przemiłych słów na temat mojego bloga i mojej osoby ♥ Cieszę się bardzo, że poczyniłaś postępy. Trzymam kciuki za dalszy rozwój, jestem pewna, że Ci się uda :)

   Usuń
 42. Cześć , jestem Dawid . Mam 16 lat . Swoją przygodę z rysowaniem zacząłem w wieku 12 lat :)
  Ostatnio przerwałem z rysowaniem ,ponieważ nie miałem weny ,żeby coś narysować i w ogóle nie miałem chęci ,żeby coś narysować.. (albo coś nie wychodziło ,albo rysowałem w kółko ten sam kawałem szkicu i nic z tego nie wychodziło :c )
  Jeśli masz jakieś porady dla tych ,którzy chcą rysować , dalej się kształcić w tym co kocha ale nie mogą znaleść weny to odpisz na ten komentarz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! :) Nie poddawaj się, brak weny często jest tymczasowy, nawet jeśli długotrwały. Ja też 2 razy przechodziłam art blocka [właśnie wychodzę z tego drugiego]. Zamiast użalać się nad niemocą twórczą, trzeba próbować ją zwalczyć. Najlepiej poprzez poszukiwanie inspiracji. Poczytaj książkę, obejrzyj film, posłuchaj muzyki, a najlepiej pooglądaj prace innych osób. Mnie to bardzo motywuje do rysowania :) I nie rób niczego na siłę, staraj się tworzyć wtedy, kiedy art block jest nieco mniejszy :) Powodzenia!

   Usuń
 43. Świetny blog! Genialne porady!
  Mam pytanie?-Jak często(średnio) robisz konkursy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję C: Robię wtedy, kiedy jakaś uprzejma firma sponsoruje mi przybory :) Do tej pory to było raz, dwa razy na rok.

   Usuń
 44. Spk, fajnie że odpisujesz na komentarze (na niektórych blogach czeka się z tydzień (-; )!
  Jeszcze raz chwalę blog- to naprawdę arcydzieło, a dla początkującego twórcy (jak ja) wprost niewyobrażalna pomoc (-; !!! Życzę weny i pozdrawiam!
  Tess

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ups... teraz Ty czekałaś tydzień, przepraszam ^^' ostatnio w ogóle nie miałam czasu na zajmowanie się blogiem :(
   Dziękuję bardzo za miłe słowa i wzajemnie, dużo weny i sukcesów!

   Usuń
 45. Witaj Ilojleen, mam na imię Piotrek, jakiś czas temu stuknęła trzydziestka. Trafiłem na twojego bloga gdy postanowiłem przenieść swoje "hobbystyczne" prace na nieco poważniejszy level. Jestem samoukiem, rysunek towarzyszył mi zawsze. Wcześniej graffitti, teraz skupiam się na projektowaniu tatuaży w czym spełniam się stuprocentowo :) Nie starczyłoby tu miejsca żeby się rozwodzić ile wiedzy nabyłem czytając twoje publikacje. Na dobrą sprawę odzyskałem też wiarę w siebie i że "da radę" narysować wszystko, trzeba tylko wiedzieć jak do tego podejść i jakie narzędzia będą najlepsze do wykonania danej pracy. Regularnie publikuję na facebook'u swoje prace i ludzie twierdzą że zrobiłem ogromny progres. Można powiedzieć że moje poprzednie a obecne prace dzieli przepaść a to tylko przez to że uświadomiłaś mi że dobre prace nie powstają w pięć minut. Najpierw przeczytałem wszystko o cieniowaniu ostatnio znów trafiłem na twojego bloga gdy szukałem narzędzia do drobnych białych detali w rysunku. Jeszcze raz dziękuję za wszystko, jak widać można się czegoś jeszcze nauczyć od młodszych "koleżanek po fachu" :) Zmykam bo się trochę rozpisałem, pozdrawiam, Piotrek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Piotrku! Świetnie, że znalazłeś pasję, która daje Ci radość i w której się rozwijasz :D Bardzo mi miło i cieszę się, że mój blog pomógł Ci rozwinąć swoje umiejętności. Cała przyjemność po mojej stronie! I nie szkodzi, że się rozpisałeś - fajnie czyta się takie komentarze :D

   Usuń
  2. Mam już zapisane twojego bloga w zakładkach żeby być na bieżąco, tutoriale są genialne. Wszystko dobrze i fachowo wyjaśnione. Zostaje mi tylko wzbogacić się w kilka gadżetów i wygospodarować wolny czas którego nie mam za wiele :) I myślę żeby popróbować coś rysować węglem. Odkrywam rysunek na nowo (a co za tym idzie i akcesoria dla rysowników) próbuję nowych metod.
   P.S. ten Robert Downey Jr. świetny chociaż gdy to piszę to jeszcze nie skończony. Widzę też że chyba wyłania się tam Iron Man, right? :)
   Piotrek.

   Usuń
  3. Super, z góry dziękuję za zaglądanie tu na bieżąco oraz oczywiście za miłe słowa - doceniam je! :D Ja węgiel troszkę polubiłam, ale nigdy się nie zaprzyjaźniłam. Ale życzę Ci powodzenia :)
   Dzięki! Rysunek już gotowy, pojawi się lada dzień. I masz dobre oko, tak, to będzie portret Tony'ego i Iron Mana :)

   Usuń
 46. Muszę powiedzieć że ten blog jest naprawdę ciekawy, dużo praktycznych informacji nawet dla mnie a już trochę siedzę w rysunku. Tematykę jaką się zajmuje jest aczkolwiek architektura ale to nie przeszkadza żeby się czegoś dowiedzieć. Muszę się też przyznać że mam nawet kompleksy związane z niektórymi pracami zamieszczonymi na tej stronie, poziom jest tak wysoki.
  Z pewnością nie będę już zmieniał tematyki w jakiej siedzę, bo raczej trzeba się rozwijać jakby w jednym kierunku tematycznym. Tym bardziej szacunek dla Ciebie że dążysz do perfekcji w tej ciekawej tematyce. Chciałem też od siebie dodać że sztuka jest dla mnie odkrywaniem cały czas czegoś na nowo. Nigdy się przecież nie da narysować dwa razy tak samo danej rzeszy, ale jak ktoś ma samo zaparcie to ten drugi rysunek wychodzi zawsze lepiej jak narysowany ten pierwszy. Naprawdę Szacun Ilojleen i Powodzenia w rysunku bo tego nigdy za wiele. Łukasz J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękuję za pochlebne słowa - miło mi czytać wyrazy uznania od kogoś obeznanego w rysunku, szczególnie, jeśli zajmuje się inną tematyką :) I proszę, nie wpadaj w kompleksy, tylko niech te moje prace Cię motywują :D Tak, ja staram się rozwijać w jednym kierunku, bo uwielbiam rysować ludzkie twarze, ale od jakiegoś czasu otworzyłam się także na zwierzęta i architekturę [to drugie niestety z brakiem powodzenia]. Również życzę Ci wszystkiego dobrego i samych artystycznych sukcesów! :)

   Usuń
 47. Dziewczyno masz talent :) Na prawdę, nie zaprzepaść go, bo Twoje prace są piękne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zamierzam! :D Będę rysować do starości :D Dziękuję!

   Usuń
 48. Bardzo lubię Twojego bloga, jestem Ci bardzo wdzięczna, że wstawiłaś swoje prace które rysowałaś na początku, napełniłaś mnie nadzieją, że może też mi się uda. :) Naprawdę przepięknie rysujesz, życzę Ci wytrwałości, satysfakcji z rysowania i wszystkiego co najlepsze :) Masz wielki talent :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że się uda :D doskonale widać to na moim przykładzie: od płaskich, nijakich prac, do rysunków realistycznych, "żywych" :D Dziękuję za miłe słowa i życzę powodzenia ♥

   Usuń
 49. Kawał dobrej roboty. I to nie tylko dla siebie. Jak widać, wiele osób zawdzięcza ci nie tylko swoją pasję, ale też postępy w niej uczynione.
  Życzę najlepszego w nowym roku.

  Trafiłem stronkę, która może Ci się spodobać ze względu na tematykę i nie jest to bynajmniej spam w rodzaju: "kupiłem telwizor 50" za 195zł"... ;)
  http://backspaceforward.tumblr.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to ciekawe :) Pod innym postem strasznie plułeś jadem na moich czytelników [tylko podpisałeś się anonimowo, ale link do profilu pozostał], a tu jesteś taki miły. Nie rozumiem rozdźwięku Twoich wypowiedzi, ale mimo wszystko dzięki.

   Usuń
 50. He, he. Nie "plułem jadem" albowiem należy czytać ze zrozumieniem. Wytykałem błędy. W tym ten najgorszy, pod tytułem: "jestem zaje...fajny/fajna". Umiem i potrafię wszystko. Patrzcie i podziwiajcie!

  Myślałem że jesteś bardziej dociekliwa i w dużej mierze się ze mną zgodzisz, prywatnie, bo oczywiście na forum Ci nie wypada... ;)

  Nie zamierzałem się ukrywać, po prostu nie zatwierdziło mi pierwszego posta pod moją zwykłą ksywą, choć chciałem się podpisać.
  Nie wstydzę sie moich wypowiedzi. Jedyne co mam sobie za złe, to to, że "plułem jadem" dwa lata po fakcie... ;)

  Tu, jak widzisz nie "pluję", bo nie ma na co. Znaczy w podsumowaniu 2015. Można patrzeć, podziwiać i czasami zbierać szczękę z podłogi. ;)

  Co nie znaczy, że jak coś jest czarne to będę mówił że jest białe... Nawet chyba takie jedno "czarne" na YouTube "pojadę", albowiem osoba ta uważa się za eksperta i kręci filmiki pt. "jak narysować realistyczne włosy". Tymczasem mogła by u ciebie sprzątać. Ba, mogła by również postrzątać u mnie...

  Ludzie wstydu nie mają... ;)

  P.S. Jak stronka?

  OdpowiedzUsuń
 51. Ja też lubię od czasu do czasu coś narysować. Nie zawsze moje prace były udane. Uwielbiam rysować ludzi, ich portrety. Jak zobaczyłam Twój blog i Twoje rysunki, nie mogłam uwierzyć. Czy to tylko zwykłe zdjęcia, czy może najpiękniejszy talent? Masz wielkie zdolności artystyczne. Nie możesz ich zmarnować! Rysuj, szkicuj, maluj dalej! Musisz podziękować Bogu za ten talent. Zmarnowanie i ignorowanie tego, byłoby złe. Nie przejmuj się tym, że niektórzy piszą do Ciebie że nie potrafisz rysować. Oni i tak nie narysowaliby lepiej. To poprostu zazdrość (a właściwie jej negatywna strona). Każdy człowiek ma talent. Jednym ujawnia się on już w pierwszych latach życia, innym dopiero w wieku nastoletnim a innym może w wieku 20-30 lat. Ale im wcześniej będziemy go kształtować, tym większy sukces osiągniemy. Talenty pomagają nam w życiu i w pracy. Gdyby nie ta strona, ludzie nie wiedzieliby o Twoim talencie. Jesteś jeszcze młoda. Cały świat jest jeszcze przed Tobą. Kieruj się w życiu rysunkiem, a daleko zajdziesz. Możesz podpisywać swoje prace, żeby po latach zobaczeć, jak kształtowało się to, co Ci dobrze wychodzi. Z całego serca życzę Ci sukcesów w tym kierunku i w całym życiu :D. Obyś nie zapomniała o tym cennym diamencie i żebyś go szlifowała ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za tak miłe i pełne wsparcia słowa ♥ Nie zamierzam nigdy przestać rysować, to moja największa pasja :D

   Usuń
 52. Twój blog jest wspaniały i bardzo pomocny! A te rysunki są boskie. :D
  Mam do Ciebie bardzo (jak dla mnie) ważne pytanie. Jakie twardości ołówków wybrać do szkicowania? Do tej pory zawsze używałam ołówków HB. Zupełnie się na tym nie znam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ślicznie C: Ja używam ołówka 2B, wspomniałam o tym w wielu tutorialach :)

   Usuń
 53. Świetne rysunki! Świetny blog! Dosłownie przed kilkoma minutami odwiedziłam po raz pierwszy twojego bloga i od razu znalazłam coś dla siebie. Niesamowite jak widać jakie postępy robiłaś na przestrzeni lat :)) Jestem jeszcze daleko za tobą, ale moim celem jest rysować tak świetnie jak ty! Twoje porady bardzo mi pomogą. Najbardziej podoba mi się rysunek Juda Law i oczywiście Roberta Downeya Jr., którego bardz bardzooo kocham! Iron Man wyszedł wspaniale! Po prostu piękne! Super byłoby kiedyś zobaczyć jak sportretowałaś samego Downeya ;) Pozdrawiam i jeszcze raz gratulacje bloga, rysunków i talentu! Właśnie takie osoby jak ty motywują mnie to dalszej pracy i do dążenia do swoich marzeń :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj na moim blogu ♥ Dzięki serdeczne za ten przemiły komentarz! Bardzo mi schlebiasz, że chcesz rysować tak jak ja ^__^ życzę Ci nawet przekroczenia mojego poziomu umiejętności, a co :D
   Kto wie, może kiedyś go narysuję, bo lubię go w roli Sherlocka ^^
   Pozdrawiam ciepło i życzę wszystkiego dobrego!

   Usuń
 54. Szczerze Dziękuje. Zamieszczone tu materiały są dla mnie obecnie w dużym stopniu pomocne. I co ciekawe choć przeszukuje całą sieć nie tylko w języku w jakim teraz pisze to mimo tego najczęściej trafiam na tego bloga. I mam wtedy pewność, że czytam o produktach dostępnych na naszym rynku. Ile razy odwodzicielem sklep plastyczny, i usłyszałem "coś takiego nie istnieje". Dopiero po podaniu producenta, typu itp zmienił zdanie na "nie mamy tego". Swoją drogą Ci sprzedawcy mogli, by czytać takie blogi i wyciągać odpowiednie wnioski na temat podaży. Ostatnio jednak była dostawa i właściciel zachwycał się kalendarzykami. Żenada bo ładne owszem ale nie wpływa pozytywnie na profesjonalizm tego miejsca. No ale widać na tym jest jakiś zarobek.Szkoda tylko, że tak mało tam profesjonalnych materiałów. Może kiedyś pojawi się tu temat: "sklepy dla plastyka w Twoim mieście". Dawniej dawniej sporo szukałem zanim go znalazłem, ale szału tam nie ma.No ale to jedyny jaki mamy. Wiec pozostają sklepy internetowe. Cieszy mnie też fakt, że tworzy go Osoba z pasji i z pasją. Tym bardziej, że rysowanie to dla mnie hobby i zwykła odmiana dla pracy zawodowej.Miło coś narysować dla samego narysowania oraz obejrzeć prace innych lub film jak jak są wykonywane. Przy okazji dodam, że Autorka bloga wygląda uroczo. Dziękuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem bardzo wdzięczna za pochlebne słowa, dziękuję! Niestety faktycznie w mniejszych miastach jest jeden sklep plastyczny i to często słabo zaopatrzony. Mam szczęście mieszkać w dużym mieście, więc czego nie znajdę w jednym sklepie, jest w drugim... życzę Panu dużo radości płynącej z rysowania i oby nigdy Panu nie brakowało przyborów :)) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  2. Punkt dla Autora bo Kraków to istotnie moja wioska niemal w skali 2:1 :) I kogo bolą bardziej nogi? ;) Czego nie znajdę w "Stormie" to znajdę w internecie :) Choć mam już i takie doświadczenie, że w jednym wypadku można sprowadzić pewien produkt tylko z USA. No to zrezygnowałem. Gdyby był na miejscu to czemu nie można sprawdzić z ciekawości, ale aby tak się dla niego poświecić do dziękuje ;) Radości i zabawy to jest przy tym masa i będzie nawet jeśli zostaną same darmowe ołówki z marketu budowlanego. W końcu w jaskiniach też można było sobie jakoś poradzić. No i zawsze można jechać do Krakowa. A na marginesie to dawno już nie byłem w tym mieście. Wniosek: dodać do kalendarza - wycieczka na urlop do Krakowa. Pozdrawiam :)

   Usuń
  3. Tego bolą nogi, kto nie jeździ autobusem :D
   Dokładnie, nawet ołówkiem z marketu da się rysować - może tylko nie super realistyczne rysunki :D
   Zapraszam do mojego miasta, Kraków to piękne i interesujące miasto :)

   Usuń
 55. Pytanie.

  Czy prace: "Ups!" data: XI.2014 i podobne rysowała Pani z myślą o reklamie lub później udostępniła je w tym celu? Widziałem je na plakatach w centrum miasta i to mile zaskoczenie widzieć je w Pani Galerii.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie... w jakim mieście, a przede wszystkim na plakatach jakiej firmy były moje prace? Czy Pan/Pani może ma zdjęcie?

   Usuń
  2. Jeszcze trzeba mieć autobusy w mieście :) Dla mnie rysowanie to zabawa i relaks po pracy bez względu na efekty. Oczywiście i one się liczą stad poprawki. Dziękuje za zaproszenie. O zdjęciach sam też pomyślałem, ale tych plakatów już nie widziałem gdy byłem ostatnio w centrum. Zatem nie wiem co to za firma. Może mi się tylko wydawało.To było latem zeszłego roku, a wtedy jeszcze nie znałem Pani prac. Przykro mi że nie zdołałem pomóc.

   Usuń
  3. Również i dla mnie rysowanie to sposób na relaks i ogromna przyjemność :)
   Nie wiem, czy to mogłyby być moje prace, bo zawsze daję znak wodny... no chyba, że zretuszowali.

   Usuń
 56. Zatem pewnie mi się wydawało. Przepraszam za wprowadzone zamieszanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic się nie stało :)

   Usuń
  2. A jak już jesteśmy przy tym temacie, to mam jeszcze pytanie: nie ma żadnych przeciwwskazań, aby rysować jakąś postać z filmu, gry itp.? Bo nie raz się zastanawiałem nad postacią do portretu i za każdym razem trafiałem na te przepisy o ochronie wizerunku itp. Po ich przeczytaniu i dla pewności nie rysowałem portretów inaczej jak tylko do szuflady. Co ciekawe trafiłem nawet na wzór zgody na publikacje wizerunku osoby, której wizerunek publikujemy. Niech żyje biurokracja.

   Usuń
  3. Niby tak, a niby nie. Bądź co bądź jest to nasze dzieło i nie jest to 100% kopia postaci, bo przecież nikt nie jest kserokopiarką :) Z drugiej strony, jakby sprzedawać takie prace, to może być problem, bo zarabiamy na wizerunku danej postaci, co do której praw nie posiadamy.

   Usuń
 57. Witam. Mam prośbę: może Pani napisać, w jaki sposób tworzy Pani baner np na Fb czy tu na blogu? Ma Pani prace w formacie a5 i jak ona trafia na taki baner? Mnie za każdym razem wychodzą miniaturki. Sam prawie zgaduje, co na nich jest, choć je rysowałem. Kładę np 4 rysunki a4 obok siebie i robie zdjęcie. Aparat jest na tyle dobry, że to nie może być jego wina. Może Pani coś podpowie.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robię zdjęcie lub skanuję pracę. Myślę, że trzeba zmienić ustawienia, żeby obraz miał co najmniej 800x600 pikseli. Proszę sprawdzić ustawienia aparatu! Pozdrawiam i powodzenia :)

   Usuń
 58. Wróć do nas proszę...

  OdpowiedzUsuń
 59. Dużo zdrowia życzę. To smutne że coś Ci dolega. Twój blog będzie mi bardzo przydatny. Trzymaj się cieplutko Krakusko :)

  OdpowiedzUsuń
 60. Cześć minął już ponad rok! Mam nadzieję, że nie porzucisz bloga a tym samym, że Twoje genialne porady nie znikną z sieci.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...